– Bardzo się cieszę, że w ramach Święta Służby Więziennej kontynuujecie Państwo rozpoczęte w listopadzie ubiegłego roku rozważania na temat kształtowania się służby więziennej w naszym kraju po 1918 r., tym razem ze szczególnym uwzględnieniem zmian zachodzących na terenie Podkarpacia. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć jak rozwijała się ta instytucja u nas, a jak proces ten przebiegał w innych zakątkach naszego kraju. Pozwoli to na głębszą analizę zagadnienia oraz da możliwość zastanowienia się nad dalszym kierunkiem zmian. Bowiem właśnie podczas takich spotkań rodzą się pomysły, powstają idee, które później będą mogły zostać wykorzystywane podczas pracy ze skazanymi. Dzisiejszy dzień jest też doskonałą okazją do podziękowania wszystkim tym, którzy na przestrzeni lat przekazywali wiedzę, resocjalizowali oraz tworzyli życzliwą i przyjazną atmosferę w podkarpackiej służbie więziennej – podkreśliła wojewoda podczas uroczystości.
Wystąpienia w ramach konferencji wygłosili: wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart („Kształtowanie systemu penitencjarnego po odzyskaniu Niepodległości”); prof. dr hab. Czesław Kłak („System penitencjarny w Polsce na tle porównawczym”); Małgorzata Waksmundzka-Szarek („Kształtowanie więziennictwa na Podkarpaciu”); ppłk Janusz Wańcowiat („Jednostki penitencjarne na Podkarpaciu – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”).
W trakcie obchodów zasłużeni pracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej zostali wyróżnieni odznaczeniami resorowymi, odznakami Semper Paratus oraz awansami na wyższe stopnie służbowe.
Konferencja została zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie pod patronatem honorowym wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, rządowej administracji zespolonej, duchowieństwa, służb mundurowych oraz okręgowych inspektoratów Służby Więziennej.