Definicja przemocy w rodzinie – jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą – definicja przyjęta w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U.2020.218 t.j.).
Cechy przemocy:
- jest to proces, nie pojawia się znienacka, jest cykliczny,
- ma tendencję do powtarzania się, eskaluje, nie zatrzymana przybiera na sile,
- toczy się w wymiarze dominacja – uległość,
- nie jest zjawiskiem niezależnym od udziału człowieka,
- przejawia się w różnych formach.
Perspektywy postrzegania przemocy:
- prawna – jest ścigana przez prawo (kodeks karny, kodeks wykroczeń),
- moralna – krzywdzenie osób słabszych to zło moralne (kodeks, wyczucie moralne, sumienie, normy moralne przekazywane z pokolenia na pokolenie),
- psychologiczna – przemoc wyzwalająca psychiczne zjawiska, jak cierpienie, doznawanie poczucia krzywdy, bezsilność,
- społeczno – polityczna – przemoc na dużą skalę, grupy stosujące przemoc.
Rodzaje przemocy:
- przemoc gorąca: furia; pękanie tamy emocjonalnej, która przestaje powstrzymywać uczucia pochodzące z frustracji; wulkan emocjonalny; widowiskowa, widoczna; szybko przechodzi; jest skumulowaną siłą uczuć, której nie da się zatrzymać;
- przemoc chłodna: polega na zrealizowaniu scenariusza przemocy, który ma na celu pogwałcenie dóbr i praw drugiej osoby; zaplanowana; zdarza się w pozornie dobrej rodzinie; nie ma tu furii i gniewu.
Formy przemocy:
- przemoc fizyczna,
- przemoc psychiczna,
- przemoc seksualna,
- przemoc ekonomiczna,
- zaniedbywanie.
Przemoc jest jednym z najbardziej niepokojących zjawisk współczesnego świta, jest mechanizmem regulującym stosunki panujące między ludźmi w różnych grupach, instytucjach, środowiskach i układach społecznych. Stanowi od wielu lat poważny problem społeczny i jedno z podstawowych zagrożeń zarówno dla rodziny, jak i poszczególnych jej członków.
Każda przemoc wymaga zdecydowanego przeciwstawienia się jej. Jeśli się tego nie zrobi, będzie się rozwijała i wzmacniała. Trzeba przerwać milczenie i zwrócić się o pomoc do instytucji, które wspierają ofiarę przemocy.
Pamiętaj!
- Przemoc to przestępstwo ścigane przez prawo!
- Nic nie usprawiedliwia przemocy!
- Przemoc w rodzinie łamie Twoje podstawowe prawa!
- Masz prawo szukać specjalistycznej pomocy!
Ważne telefony: | |
---|---|
800 12 12 12 | Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka |
22 583-66-00 | Rzecznik Praw Dziecka |