Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Data publikacji: 2 sierpnia 2024Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, wzięła udział w obchodach 80-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Pamiętajmy o bohaterach tamtych dni – zarówno o tych, którzy odeszli, jak i o obecnych wśród nas. To ostatnie pokolenie budowniczych tej historii, które zasługuje na szczególny szacunek - podkreślała.

Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, wzięła udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W Rzeszowie uroczystości rocznicowe odbyły się przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”. Punktualnie o godzinie 17, w rocznicę godziny „W”, zawyły syreny alarmowe. Następnie na maszt podniesiona została flaga państwowa i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Pamięć o powstańcach uczczono Apelem Pamięci, a takze salwą honorową. Złożone zostały wieńce i wiązanki, odegrane zostały: sygnał „Cisza” i pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego. Były także przemówienia okolicznościowe. 

 

– 80 lat temu warszawiacy chwycili za broń. Z ogromną odwagą ruszyli do walki o wolność, o Polskę i o swoje ukochane miasto – Warszawę. Nie zważając na przewagę wrogich wojsk, tysiące ludzi stanęło do boju. 17:00 – godzina „W” rozpoczynająca powstanie na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Co roku, cała Polska zatrzymuje się na chwilę, aby oddać hołd Powstańcom Warszawskim – polskim patriotom i bohaterom – mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Powstańcy z dumą nosili biało-czerwone opaski na prawej ręce, które pozostały z nimi na całe życie. Te opaski stały się symbolem ich bohaterstwa i odwagi, barwami, dla których gotowi byli poświęcić własne życie. Walcząc nie tylko o siebie, ale także o swoje rodziny, przyjaciół i o ukochaną Ojczyznę.

 

Wojewoda apelowała, byśmy pamiętali o bohaterach tamtych dni – zarówno o tych, którzy odeszli, jak i o obecnych wśród nas.

– To ostatnie pokolenie budowniczych tej historii, które zasługuje na szczególny szacunek. Historii, która pozostaje częścią naszego chwalebnego, choć trudnego dziedzictwa – zwracała uwagę. – Wspominając takie wydarzenia, uświadamiamy sobie, jak wiele mamy szczęścia, żyjąc w czasach pokoju. Jesteśmy wolnymi ludźmi w niepodległym państwie Polskim. Jednakże, nigdy nie zapominajmy, że ta wolność nie jest dana raz na zawsze, a okupiona była krwią naszych przodków. Chwała bohaterom powstania warszawskiego.

 

Po uroczystościach przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”, o godz. 18 w Kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w Rzeszowie rozpoczęła się masz św. w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.