Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Korpus Wsparcia Seniorów

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024

 Celem programu jest wsparcie finansowe gmin w zakresie organizowania usług opiekuńczych na rzecz seniorów w wieku 60 lat i więcej, świadczonych w formie usług sąsiedzkich oraz poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

 Program będzie realizowany w terminie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. i jest adresowany do wszystkich gmin w Polsce, zarówno miejskich, wiejskich, jak i miejsko-wiejskich. Gminy, które przystąpią do realizacji programu uzyskają finansowe wsparcie do 80% przewidywanych kosztów całkowitych zadania.

Realizacja programu obejmuje swoim zakresem dwa moduły:

Celem Modułu I jest wsparcie finansowe gmin w zakresie organizowania usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich dla osób w wieku 60 lat i więcej.

Usługi sąsiedzkie świadczone w ramach Modułu I obejmą swoim zakresem pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Celem Modułu II jest wsparcie finansowe gmin w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób w wieku 60 lat i więcej, poprzez dofinansowanie do zakupu oraz kosztów użytkowania tzw. „opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa” oraz dofinansowanie kosztów użytkowania tzw. opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa zakupionych w ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów edycja na rok 2022–2023.

Szczegółowe informacje można znaleźć w:

  1. Programie „Korpusu Wsparcia Seniorów” na rok 2024 – dokument w załączeniu,
  2. Na stronie internetowej MRPiPS.

Pliki do pobrania: