Komunikat dotyczący obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, w których określono m.in. konkretny podmiot powierzający wykonywanie pracy oraz warunki wykonywania pracy (brak obowiązku zmiany zezwolenia).
W dniu 12 marca 2022 r. weszła w życie, z mocą od dnia 24 lutego 2022 r. ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583).
Art. 22 ust. 1 pkt 2 tej ustawy przewiduje uprawnienie dla wszystkich obywateli Ukrainy, którzy legalnie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do wykonywania pracy pod warunkiem powiadomienia przez podmiot powierzający wykonywanie pracy powiatowego urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia (w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy; za pośrednictwem systemu teleinformatycznego praca.gov.pl).
W konsekwencji wszyscy obywatele Ukrainy przebywający legalnie na tym terytorium są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.
Powyższe oznacza, że nawet gdy w wydanym obywatelowi Ukrainy zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę określony został konkretny podmiot powierzający wykonywanie pracy, obywatel Ukrainy może podjąć pracę u innego podmiotu. Zmiana takiego zezwolenia jest możliwa, ale nie jest konieczna. Warunkiem skorzystania z uprawnienia do wykonywania pracy jest jedynie dopełnienie przez podmiot powierzający wykonywanie pracy powyższego obowiązku informacyjnego. Nie ma ponadto obowiązku zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w przypadku pracy na innych warunkach niż określone w posiadanym zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę.
Analogiczne zasady (brak konieczności zmiany zezwolenia) dotyczą zezwoleń na pobyt czasowy z powodu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
gdy w wydanej obywatelowi Ukrainy decyzji określony został konkretny podmiot powierzający wykonywanie pracy.