Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Przemyślu

Data publikacji: 2 marca 2023Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przybył z wizytą do Przemyśla, gdzie zainaugurował ogólnopolską trasę projektu edukacyjnego „Iskry Niepodległej”, odbył spotkanie w Przemyskim Towarzystwie Kulturalnym oraz wziął udział w uroczystym otwarciu przemyskiej szkoły muzycznej. W wydarzeniach uczestniczyłą wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przybył z wizytą do Przemyśla, gdzie wziął udział w następujących wydarzeniach:

  • Inauguracja ogólnopolskiej trasy projektu edukacyjnego „Iskry Niepodległej”. 

„Iskry Niepodległej” – mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” – prezentuje historie ponad stu wybitnych postaci XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Opowieść rozpoczyna się od postaci Ojców Niepodległości, a następnie, na tle skomplikowanej historii Polski, ukazuje osiągnięcia podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Widowisko umieszczono w specjalnie zaprojektowanych naczepach ekspozycyjnych, dzięki czemu wirtualną opowieść będzie można obejrzeć w całej Polsce.

  • Spotkanie w Przemyskim Towarzystwie Kulturalnym – prezentacja działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparcia MKiDN dla ochrony i rewitalizacji zabytków, m.in. założeń działalności Agencji Rewitalizacji. 
  • Otwarcie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu – gdzie zakończyła się trwająca 2 lata modernizacja obiektów Szkoły, realizowana w ramach projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego”.

W ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2020-2022 projektu pod nazwą „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce” szkoła uzyskała dofinansowanie w wysokości  19,5 mln zł. Wykonana została kompleksowa przebudowa i termomodernizacja 3 zabytkowych budynków szkoły. Przeprowadzone prace podkreśliły ich historyczny charakter.

W latach 2016-2022 szkoła pozyskała także ponad 4 mln zł na wydatki inwestycyjne, remonty, zakup pomocy dydaktycznych i inwestycyjnych ze środków MKiDN i Centrum Edukacji Artystycznej.