Wojewódzkie obchody święta Policji

Data publikacji: 29 lipca 2020Tegoroczne wojewódzkie obchody święta Policji odbyły się w Oddziale Prewencji w Zaczerniu koło Rzeszowa. W uroczystości wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Obchody święta Policji

Podczas apelu z udziałem kierownictwa podkarpackiej Policji i władz wojewódzkich, wyróżnionym funkcjonariuszom i pracownikom wręczono awanse i odznaczenia. Wśród gości byli też samorządowcy i szefowie służb mundurowych, których uhonorowano Medalami za Zasługi dla Policji.

Komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp.  Henryk Moskwa w swoim wystąpieniu przypomniał o najważniejszych rocznicach, jakie przyszło nam świętować w tym roku. To 30-lecie powstania współczesnej Policji oraz 95. rocznica powołania Policji Kobiecej. Z tej okazji szczególne podziękowania skierował do policjantek służących w naszym garnizonie. Komendant przypomniał o trudach policyjnej służby, w tym roku pełnionej w szczególnych warunkach epidemii. Podziękował funkcjonariuszom i pracownikom Policji za codzienne zaangażowanie i trud, pogratulował profesjonalizmu i osiągnięć. Słowa uznania skierował też do osób, służb, instytucji i organizacji, które na co dzień współpracują z podkarpacką Policją.

Święto Policji to okazja do wręczenia odznaczeń i awansów. Medalami Za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało przez Prezydenta RP 52 policjantów i pracowników Policji (15 – złotym, 32 – srebrnym i 5 – brązowym). To odznaczenie jest nagrodą za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. W uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał 40 odznak Zasłużony Policjant (1 złotą, 5 srebrnych, 34 brązowe).

Z okazji Święta Policji, awanse na wyższe stopnie służbowe odebrało 1257 podkarpackich policjantów: 27 w korpusie oficerów starszych, 42 w korpusie oficerów młodszych, 507 w korpusie aspirantów, 547 w korpusie podoficerów i 134 w korpusie szeregowych.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart odczytała list, jaki do funkcjonariuszy i pracowników Policji skierował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Przekazała też wyrazy uznania i podziękowania dla podkarpackich policjantów, którzy w ostatnich miesiącach angażowali się w działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa.

Wasza służba to nie tylko codzienny trud wykonywania obowiązków na rzecz Państwa Polskiego, ale szczególna misja dbania o bezpieczeństwo mieszkańców podkarpackich wsi, miast i miasteczek. Z dumą obserwuję profesjonalne podejście do realizowanych zadań – szybkość reakcji na zdarzenia, dostępność i skuteczność. Doceniam Waszą gotowość do podejmowania nowych wyzwań oraz strategiczne podejście do zagrożeń, jakie może nieść ze sobą przyszłość – podkreśliła wojewoda w swoim wystąpieniu.

Na podstawie informacji Komendy Wojewódzkiej Policji.