Wizyta prezesa IPN i dyskusja o „Podkarpackim Wrześniu”

Data publikacji: 23 września 2021W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś spotkanie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego z młodzieżą, przedstawicielami Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Podkarpackim oraz przedstawicielami Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego. W wydarzeniu wzięła również udział wojewoda dr Ewa Leniart.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W jego trakcie zaprezentowano film „Podkarpacki Wrzesień”, który został zrealizowany dzięki zaangażowaniu pracowników Instytutu we współpracy z TVP Rzeszów. W sali kolumnowej PUW, przedstawiona została także prezentacja dotycząca zachowywania pamięci o grobach wojennych i grobach weteranów wojennych.

Po zakończeniu projekcji do gości zwróciła się wojewoda Ewa Leniart.

– Tak długo żyje człowiek, jak długo żyje pamięć o nim. Dlatego warto pielęgnować pamięć o naszych bohaterach. Gdyby nie kultywowanie pamięci o przeszłości, trudnej jest mówić o przyszłości. Historia uczy nas jak unikać złych i tragicznych w skutkach decyzji. Wrzesień 1939 roku był czasem tragicznym, jednak bez tamtych doświadczeń nie moglibyśmy dziś docenić wolności – mówiła Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała także o inicjatywie Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, której celem jest upamiętnienie bohaterów walk o niepodległość, poprzez oznaczanie miejsc pochówku oraz opiekę nad ich grobami. Według wojewody podejmowanie takich inicjatyw jest wyrazem starań o prawdę historyczną.

– Nie możemy dać sobie utrwalić narracji, że to nie Polacy byli ofiarami. Warto o prawdę historyczna dbać i o nią walczyć. Mamy zobowiązanie do tego, aby prawdę historyczną przekazywać dalej – mówiła Ewa Leniart.

Prezes Instytutu, zwracając się do zgormadzonej na sali młodzieży, mówił o niespotykanym dotąd charakterze wojny rozpętanej przez Niemcy i ZSRR.

– Istota tej wojny była przerażająca, była wynikiem współpracy dwóch totalitaryzmów Było to wydarzenie totalne i barbarzyńskie, w czasie którego cmentarze wypełniały się nie tylko młodymi mężczyznami, ale wypełniły się kobietami i wypełniły się dziećmi – przypomniał Karol Nawrocki.

W wydarzeniu uczestniczyli również: poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, wiceprezes IPN dr hab. Karol Polejowski, wicemarszałek województwa Piotr Pilch, dyrektor rzeszowskiego oddziału dr Dariusz Iwaneczko, pracownicy IPN i młodzież rzeszowskich szkół.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×