W Harcie odsłonięto pomnik upamiętniający Bitwę Warszawską

Data publikacji: 13 września 2021W Harcie koło Dynowa odsłonięto pomnik upamiętniający 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta RP.

Uroczystość odsłoniecia pomnika w Harcie

Budowa pomnika to społeczna inicjatywa mieszkańców wsi Harta, która została zrealizowana przy ogromnym wsparciu strażaków OSP.  Monument, wykonany z szarego granitu, ma kształt łuku triumfalnego. Płyty zostały zwieńczone wykonanym z brązu krzyżem Virtuti Militari. Na jednej z nich pojawi się łaciński napis LIBERTAS INEASTIMABILIS RES EST, a na drugiej – ten sam, ale w języku polskim- WOLNOŚĆ JEST RZECZĄ BEZCENNĄ.

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika, który stanął w centrum miejscowości przy remizie strażackiej,  poprzedziła Msza Święta, która odbyła się w kościele pw. św. Mikołaja w Harcie. Następnie uczestnicy zgromadzili się przy Domu Strażaka, gdzie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów.

Upamiętnienie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej to istotna inicjatywa, która świadczy o ogromnym patriotyzmie i umiłowaniu Ojczyzny wśród mieszkańców Państwa gminy. To ważne, by wiedza o geniuszu dowódców oraz męstwie żołnierzy z pamiętnego sierpnia 1920 r., jak i wcześniejszych starć, trafiła do jak najszerszego grona odbiorców, obejmując swym zasięgiem różne pokolenia Polaków. W sposób szczególny dziękuję pomysłodawcom budowy, członkom komitetu oraz wszystkim zaangażowanymi. To właśnie dzięki Państwu szczególnego znaczenia nabierają słowa Jana Pawła II: Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać innym wspólne dobro – Ojczyznę – powiedziała wojewoda  podkarpacki Ewa Leniart.

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i medali pamiątkowych. W gronie wyróżnionych znalazła się wojewoda Ewa Leniart, która otrzymała medal ,,SEMPER FIDELIS”, nadany przez Porozumienie Związków Zawodowych Służb  Mundurowych  Województwa Podkarpackiego.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych oraz społeczności lokalnej.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×