To jedyna tego rodzaju pracownia diagnostyczna w województwie przystosowana do badań najbardziej wymagających małych pacjentów. Dzięki specjalistycznemu zestawowi aparatury, badanie może być przeprowadzane u dzieci we wszystkich grupach wiekowych w znieczuleniu ogólnym wraz z pełnym monitoringiem funkcji życiowych. Z takiej diagnostyki mogą korzystać pacjenci, u których występują problemy z koniecznością przebywania w ciasnych pomieszczeniach. Miejsce dysponuje salą wybudzeń z czterema łóżkami i systemem multimedialnym do projekcji programów dla najmłodszych.
Pracownia wyposażona została w aparat do badań w rezonansie magnetycznym przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a pomieszczenia szpitala do uruchomienia
i prawidłowego działania urządzenia dostosowano dzięki ponad 3 mln zł z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wystrój całej pracowni dedykowany małym pacjentom zapewniła współpracująca od kilku lat ze szpitalem Fundacja Iskierka.
Dostęp dla dzieci do diagnostyki na wysokim poziomie w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ma szczególne znaczenie – szpital pełni rolę wiodącego ośrodka pediatrycznego w województwie. W jego strukturze działają specjalistyczne kliniki, oddziały i poradnie dziecięce w takich zakresach jak onkohematologia, neurologia, ortopedia, gastroenterologia, endokrynologia i diabetologia, chirurgia, urologia czy rehabilitacja.
– Cieszymy się bardzo, że możemy jako samorząd województwa wspierać proces leczenia małych pacjentów. Trzeba też docenić ten montaż finansowy, z którym mamy do czynienia w przypadku powstania tej pracowni – mamy tu Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, mamy Fundację Iskierka, mamy wkład samorządu województwa podkarpackiego, zaangażowanie budżetu szpitala – mówił marszałek Władysław Ortyl.
– Ta inwestycja była niezwykle potrzebna. Naszym celem było stworzenie miejsca, które zapewni małym pacjentom diagnostykę na najwyższym europejskim poziomie – mówiła Barbara Rogowska, dyrektor szpitala.
– Cieszę się, że w czasie tak trudnym dla Polski i świata, w czasie pandemii, mamy możliwość przekazywania nowej pracowni rezonansu magnetycznego dla dzieci – mówił z kolei poseł Andrzej Szlachta.
O tym jak potrzebna była taka pracownia mówił Wiesław Guz – kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, który podkreślał, że w pracowni będą mogli być badani najmłodsi pacjenci, nawet noworodki:
– Ta pracownia jest dedykowana dzieciom nie tylko ze względu na nowoczesny w swojej klasie aparat, ale to co jest unikatowe to oprzyrządowanie do znieczuleń pracujące w polu magnetycznym, monitorujące parametry funkcji życiowych pacjenta, do tego cewki dedykowane dla dzieci, bardzo drogie. Tutaj to wszystko mamy – mówił dr Wiesław Guz.
Podczas otwarcia pracowni marszałek Ortyl mówił również o tym, że samorząd województwa podkarpackiego rozpoczął prace, aby w regionie powstał specjalistyczny szpital dziecięcy, zapewniający pełnoprofilową opiekę. Trwa konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej dla Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka przy rzeszowskim szpitalu „na górce”, którego rozstrzygnięcie nastąpi w marcu 2022 r. Koncepcja przewiduje utworzenie m.in. nowych poradni specjalistycznych, dziecięcego szpitalnego oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego z salą wybudzeń i oddziału intensywnej terapii dla dzieci, zespołu pracowni diagnostyki specjalnej czy pracowni przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego.
– Dużą bolączką naszego regionu był deficyt związany z zapewnieniem kompleksowej opieki dla dzieci. Decyzja o potrzebie stworzenia Centrum Zdrowia Dziecka przy Klinicznym Szpitalu nr 2 w Rzeszowie jest bardzo cenna. Wykonanie jednego kroku – jakim jest utworzenie pracowni rezonansu magnetycznego – jest ruchem, który w jakimś zakresie przybliża nas do uzupełnienia tego deficytu – mówiła w trackie oddania pracowni do użytku wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
W szpitalu „na górce” podpisano także umowę partnerstwa na organizację 43. Kongresu Radiologów Polskich pomiędzy Województwem Podkarpackim reprezentowanym przez marszałka Władysława Ortyla a Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym, w którego imieniu wystąpili rzeszowscy specjaliści dr Wiesław Guz i dr Andrzej Górecki. Kongres odbywa się co 2 lata już od 1925 r., a w dniach 26-28 maja 2022 r. Podkarpacie po raz pierwszy będzie gospodarzem tego wydarzenia. G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce k. Rzeszowa zgromadzi blisko 2000 gości i specjalistów z Polski i Europy.
W dzisiejszym wydarzeniu wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorzadowej oraz pracownicy szpitala. Obiekt poświecił biskup Jan Wątroba.
Na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.