20 lat Polski w NATO – piknik wojskowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Data publikacji: 9 marca 2019Premier Mateusz Morawiecki świętował dziś w Rzeszowie wspólnie z żołnierzami 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO.

9 marca 2019 r. w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju odbyły się pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO”. Był to element oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r.

 

W Rzeszowie piknik odbył się na terenie 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich przy ul. Lwowskiej 5. O godz. 11.00 wydarzenie otworzyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Szczególnym gościem wydarzenia był Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki , który podczas pikniku mógł zobaczyć sprzęt wojskowy, jaki na co dzień wykorzystują m.in. saperzy, artylerzyści, żołnierze kawalerii powietrznej czy żołnierze wojsk specjalnych. Premier złożył również wieniec pod pomnikiem 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK i zapalił znicz pod obeliskiem żołnierza poległego w Afganistanie. 

 

Piknik zorganizowany został w formie „otwartych koszar”, dlatego każdy zainteresowany polską armią, służbą wojskową oraz historią naszej współpracy wojskowej w NATO, mógł tego dnia swobodnie wejść na teren jednostek wojskowych.  Dla przybyłych gości przygotowano liczne atrakcje: pokazy wyszkolenia i musztry, prezentacje sprzętu i wyposażenia, koncerty orkiestr oraz spotkania z żołnierzami polskimi i armii sojuszniczych. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci oraz tradycyjnego, żołnierskiego poczęstunku.