Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Edukacja włączająca” – konferencja w Przemyślu

Data publikacji: 20 marca 2018Wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz wzięła udział w konferencji zatytułowanej „Edukacja włączająca – kształcenie i rozwój uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w zmieniającej się szkole” zorganizowanej przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu.

Konferencja

19 marca br. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się konferencja oświatowa „Edukacja włączająca – kształcenie i rozwój uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w zmieniającej się szkole”. Obok licznie przybyłych dyrektorów szkół i placówek edukacyjnych oraz nauczycieli udział w konferencji wzięli m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek, poseł na Sejm RP Krystyna Wróblewska, Joanna Wilewska, dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch oraz dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu.

Przedmiotem obrad pierwszej konferencji było zagadnienie „edukacji włączającej”. Wiceminister Marzena Machałek, w swoim wystąpieniu przedstawiła zagadnienie edukacji włączającej w polskim systemie oświatowym”, natomiast dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanna Wilewska swoje wystąpienie poświeciła problematyce „Nowych rozwiązań w zakresie kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i ich wdrażaniem”.

Po przerwie kontynuowano obrady, w czasie których zostały przedstawione zagadnienia: „Edukacja włączająca w praktyce szkolnej” (Małgorzata Jachyra-Mazepa, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaczowie), „Doskonalenie zawodowe nauczycieli w pracy z dziećmi z SPE – „Oferta edukacyjna PCEN” (Zbigniew Hamielec, wicedyrektor PCEN Oddział w Przemyślu) oraz „Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 27 października 2017 r.  – o finansowaniu zadań oświatowych” (Sławomir Kowalski, radca prawny PCEN w Rzeszowie).

Zabierając głos, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz podkreśliła znaczną wagę, jaką Rząd RP przywiązuje do sprawnego funkcjonowania systemu oświaty, zaznaczając w tym kontekście aspekt wprowadzanej obecnie reformy edukacyjnej, a wraz z nią zmian w zakresie tzw. edukacji integracyjnej.