Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zagrożenia w sieci – briefing prasowy wojewody

Data publikacji: 24 marca 2017Zagrożeniom w przestrzeni internetu i kwestiom związanym z cyberbezpieczeństwem był poświęcony briefing prasowy, który odbył się 24 marca br. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Zagrożenia w sieci - briefing prasowy wojewody

W spotkaniu z mediami wzięli udział: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, komendant wojewódzki Policji nadinsp. Krzysztof Pobuta oraz naczelnik Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie nadkom. Piotr Szymański.

Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart internet to nie tylko źródło wiedzy, rozrywki czy kontaktów z rówieśnikami, ale także przestrzeń, w której czyha wiele zagrożeń, dlatego istotne jest podjęcie działań zmierzających do zapoznania z zasadami bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży w sieci. Tego typu działania profilaktyczne są realizowane przez podkarpackiego kuratora oświaty Małgorzatę Rauch, która zwróciła się do dyrektorów szkół i rodziców z prośbą o włączenie się w akcję informacyjną i profilaktyczną, a także o zwracanie uwagi na wszelkie niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o zagrożeniach wynikających z korzystania z internetu.  W ramach czynności nadzorczych zebraliśmy dane od dyrektorów szkół dotyczące profilaktyki zagrożeń internetowych. Do tej pory zgłosiło się 170 szkół, które podjęły działania związane z cyberzagrożeniami – powiedziała Małgorzata Rauch. Dyrektorzy otrzymają także merytoryczne wsparcie od koordynatorów ds. profilaktyki społecznej miejskich i powiatowych komend policji województwa podkarpackiego.

Obecny na konferencji komendant wojewódzki nadinsp. Krzysztof Pobuta powiedział, że w strukturach podkarpackiej Policji działa Wydział do Walki z Cyberprzestępczością, którego zadaniem jest zwalczanie przestępczości w inetrnecie, a także ujawnianie przestępstw popełnianych przy użyciu sieci komputerowych. Zajmujemy się rozpoznaniem zagrożeń związanych z użytkowaniem internetu, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. Nasze działania prowadzone są wielotorowo – uczestniczymy w przedsięwzięciach profilaktycznych skierowanych nie tylko do najmłodszych, ale także do rodziców i opiekunów.  Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu 17 858 21 71, pod którym można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące wirtualnych zagrożeń oraz merytoryczną pomoc – podkreślił naczelnik Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością nadkom. Piotr Szymański.