Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz z art. 13 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, wnioski w sprawie uzyskania prawa do świadczeń rodzinnych i wychowawczego, składa się w urzędzie gminy/miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o ww. świadczenia (na terenie woj. podkarpackiego w większości przypadków zadania realizowane są przez ośrodki pomocy społecznej).
W przypadku, kiedy okaże się, że jeden z członków rodziny pracuje i mieszka w jednym z krajów objętych koordynacją, organ właściwy (urząd gminy, miasta lub ośrodek pomocy społecznej) powinien przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, mające na celu ustalenie charakteru oraz faktycznego miejsca pobytu członka rodziny na terenie państwa objętego koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego, tj. Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii.
Jeżeli w ramach w/w postępowania organ właściwy (urząd gminy, miasta lub ośrodek pomocy społecznej) ustali, że wyjazd nie ma charakteru turystycznego, leczniczego lub nie jest związany z podjęciem przez dziecko kształcenia poza granicami Polski, powinien:
- w przypadku przebywania osoby uprawnionej do świadczeń lub członka rodziny tej osoby w dniu wydania decyzji przyznającej świadczenia lub po dniu jej wydania – wystąpić do wojewody z zapytaniem czy w danej sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
- w przypadku nie wydania decyzji przez organ właściwy – przekazać wniosek wraz
z kompletnymi dokumentami wojewodzie.
Organ właściwy jest zobowiązany do przesłania do Wojewody kompletnego wniosku.
Wojewoda ustala, czy w przekazanej przez gminę sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
W przypadku gdy wojewoda, ustali, że mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, wydaje decyzję.
Po ustaleniu przez wojewodę, że mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, organ właściwy uchyla decyzję przyznającą świadczenia za okres, w którym osoba podlega ustawodawstwu państwa, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w zakresie świadczeń na rodzinę w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Jeżeli wojewoda ustali, że w sprawie nie mają zastosowania przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego:
- informuje o tym fakcie organ właściwy – w przypadku zapytania gminy czy zachodzi koordynacja
- przekazuje sprawę organowi właściwemu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego/rodzinnego – w przypadku wcześniejszego przekazania kompletnego wniosku wraz z kompletnymi dokumentami wojewodzie.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA PO WPŁYNIĘCIU DOKUMENTÓW DO WOJEWODY: