Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Centra opiekuńczo-mieszkalne” – zatwierdzony wniosek gminy Czarna

Data publikacji: 24 listopada 2020Wojewoda Podkarpacki informuje, że 23.11.2020 r. Pan Paweł Wdówik – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, działając z upoważnienia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, zatwierdził listę wniosków w ramach realizacji Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” wraz z rekomendowaną wysokością kwot przyznanych środków z Funduszu Solidarnościowego.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Z terenu województwa podkarpackiego zatwierdzony został wniosek Gminy Czarna, przewidujący „Adaptację i wyposażenie istniejącego budynku na potrzeby Centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Woli Małej” – MODUŁ I. Wartość przyznanego dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego na realizację powyższego zadania wraz z kosztami obsługi dla Gminy Czarna i Wojewody Podkarpackiego wynosi łącznie 1 813 396,45 zł.

Do tej pory, z puli zarekomendowanych przez Wojewodę Podkarpackiego wniosków na środki finansowe z Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, Minister Rodziny i Polityki Społecznej zatwierdził wnioski Gminy Dydnia, Gać i Czarna. Łączna kwota uzyskanego  przez samorządy dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania w ramach Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne wynosi 4 023 289,37 zł.

Głównym celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego. Osoby, do których kierowany jest Program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb. Uczestnicy programu będą mieli zapewnioną opiekę specjalistów oraz pomoc adekwatną do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia.