Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Wakacyjne kino plenerowe „POLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”

Data publikacji: 30 czerwca 2018Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zainaugurowała w piątek wieczorem działalność wakacyjnego kina plenerowego pn. „POLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”.

Projekt ten jest prezentowany w ramach inicjatyw, które Wojewoda Podkarpacki realizuje w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Pierwszy film, który zaprezentowano to film z 1922 r. w reżyserii Edwarda Puchalskiego pt. „Rok 1863”. Na kolejny zapraszamy w najbliższy piątek – 6 lipca o godz. 21.00 do Ogrodów Bernardyńskich w Rzeszowie (ul. Sokoła 8, wstęp wolny). Tym razem zobaczymy „Pana Tadeusza” (1999), w reż. Andrzeja Wajdy (147 min). 

Na wypadek deszczu seans odbędzie się na parkingu pod ogrodami. 

Projekt ten doskonale wpisuje się w problematykę niepodległościową, a dzięki atrakcyjnej formie ma spore szanse stać się też ważnym wydarzeniem kulturalnym. Wakacyjne kino plenerowe to 10 cotygodniowych spotkań w piątek po zmroku, w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie, gdzie na leżakach – w wakacyjnej atmosferze – można będzie zobaczyć interesujące filmy dostarczające podstawowej wiedzy na temat polskich dróg do Niepodległości, a pod względem wysokiej jakości artystycznej, uwrażliwiające na dorobek polskiej kultury. W problematykę filmu wprowadzać będzie krótka prelekcja, a na podsumowanie zaplanowano dyskusję na wzór DKF-u, którą poprowadzi osoba posiadająca odpowiednie predyspozycje – mająca wiedzę o prezentowanych filmach oraz kontekście historycznym, jak również doświadczenie w prowadzeniu podobnych przedsięwzięć.

Organizator: Wojewoda Podkarpacki.

Partner strategiczny: PGE Obrót S.A.

Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Bernardyńskie Centrum Religijno-Kulturowe przy Klasztorze Ojców Bernardynów w Rzeszowie, PRO-ART Profesjonalna Technika Estradowa, Kino Zorza.

Realizacja: PRO-ART Profesjonalna Technika Estradowa, Kino Zorza.

Prowadzenie: Piotr Samolewicz.