Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

W hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II

Data publikacji: 18 maja 2020W związku z przypadającą dzisiaj setną rocznicą urodzin Jana Pawła II odbyło się w naszym województwie wiele działań mających na celu uczczenie tego wydarzenia.

Jednym z nich było e-Seminarium Papieskie, które zorganizował samorząd województwa podkarpackiego. Aktywnymi uczestnikami wirtualnego spotkania były wojewoda Ewa Leniart oraz wicewojewoda Jolanta Sawicka. 

Gościem honorowym rocznicowego seminarium był JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski, sekretarz papieski w latach 1996-2007. Prelegentami byli: ks. dr Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Rzeszowskiej Kurii Diecezjalnej, który omówił pielgrzymki Jana Pawła II na ziemi podkarpackiej oraz  Małgorzata Kosiarska z Regionalnego Centrum Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach, która opowie o wizytach Karola Wojtyły na Podkarpaciu. W dyskusji uczestniczyli również: abp Adam Szal i bp Marian Rojek, bp Krzysztof Nitkiewicz, Waldemar Rataj, pełnomocnik Województwa Podkarpackiego do spraw projektu Strategicznego „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia”, s. Anna Telus z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek  w Rzeszowie oraz Adam Pęzioł, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.

 

Tym razem ze względu na sytuację epidemiologiczną nie było możliwe przeprowadzenie akcji – kolejnej edycji Papieskiej Kremówki, wydarzenia organizowanego od kilku lat z okazji rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i dla upamiętnienia rocznicy jego wizyty w Rzeszowie w 1991 roku. W przygotowanie kremówki zaangażowani są rzeszowscy rzemieślnicy i cukiernicy z cukierni Orłowski & Rak. Dzisiaj odwiedzili wojewodę Ewę Leniart przypominając o tej lokalnej tradycji.