Premier Mateusz Morawiecki z wizytą na Podkarpaciu

Data publikacji: 9 lutego 2019W sobotę premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w odprawie Straży Granicznej, która odbyła się w Huwnikach.

W spotkaniu uczestniczyli także minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz wiceminister Krzysztof Kozłowski i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 
 
Premier podziękował Straży Granicznej za pracę dla Polski oraz wyraził zadowolenie z faktu, że sprzęt, którym dysponuje Straż Graniczna staje się coraz bardziej nowoczesny, ponieważ także od niego zależy jakość służby. Szef rządu podkreślił, że Polska jest dzisiaj przedmurzem dla wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw, a Straż Graniczna jest obrońcą naszych granic. Przede wszystkim walczy z przemytem, który niszczy naszą rodzimą przedsiębiorczość i gospodarkę oraz odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko na granicy polskiej, ale także na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
 

Funkcjonariusze z placówki w Huwnikach, z którymi spotkali się premier Mateusz Morawiecki i minister Joachim Brudziński są odpowiedzialni za 13 kilometrowy odcinek granicy. Przy placówce jest lotnisko dla śmigłowców, na którym stacjonują dwa helikoptery Kania. System oświetlenia umożliwia wykonywanie maszynom lotów w nocy. Śmigłowce wspierają działania związane w zapobieganiem nielegalnej migracji oraz z walką z przemytem. Od października 2019 roku w Huwnikach stacjonować będzie nowy śmigłowiec Airbus Helicopters H-135. Koszt jego zakupu to 46,5 mln zł. 

Placówka w Huwnikach działa w strukturach Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Jest on odpowiedzialny za odcinek granicy o długości 373 km. Służbę w oddziale pełni ok. 2 tysiące funkcjonariuszy i 143 pracowników cywilnych w 14 placówkach. Na granicy z Ukrainą na terenie Bieszczadzkiego Oddziału SG funkcjonują 4 drogowe przejścia graniczne i dwa kolejowe. W 2018 roku funkcjonariusze odprawili 12,9 mln podróżnych oraz 3 mln pojazdów. W ubiegłym roku strażnicy odmówili wjazdu do Polski ponad 15 tysiącom cudzoziemców. Wspólnie z innymi służbami ujawnili przemyt towarów o wartości ponad 30 mln zł. 

Na podstawie materiałów KPRM i MSWiA