Zakończenie drugiej edycji Wakacyjnego Kina Plenerowego

Data publikacji: 5 września 20194 września odbył się ostatni seans w ramach tegorocznej edycji Wakacyjnego Kina Plenerowego.

Inicjatywa to cykl seansów filmowych mających na celu kontynuację włączania wszystkich mieszkańców Podkarpacia we współtworzenie i świętowanie 100. jubileuszu obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości. Repertuar kina został przygotowany w oparciu o filmy najwyżej ocenione przez głosujących w zorganizowanym przez wojewodę podkarpackiego plebiscycie. – Każdy z prezentowanych filmów nawiązywał do ważnych wydarzeń, pokazując losy Polski i Polaków w różnych momentach naszej historii. Zależało nam, by seanse te były nie tylko formą relaksu, ale by pełniły także rolę edukacji patriotyczno-historycznej, będącej ważnym składnikiem naszej świadomości budującej tożsamość i wspólnotę narodową – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podziękowała uczestnikom, partnerom tego wydarzenia oraz wszystkim, dzięki którym Wakacyjne Kino Plenerowe mogło się odbyć.

Wakacyjne Kino Plenerowe prowadził Piotr Samolewicz. Seanse odbywały się w Ogrodach Bernardyńskich. Partnerami projektu byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bernardyńskie Centrum Religijno-Kulturowe przy Klasztorze Ojców Bernardynów w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Fundacja Dziesiąta Muza z Warszawy, Kino Zorza.

Repertuar obejmował następujące filmy:

1) ZIMNA WOJNA – reż. Paweł Pawlikowski
2) TRZY KOLORY BIAŁY – reż. Krzysztof Kieślowski.
3) U PANA BOGA ZA PIECEM – reż. Jacek Bromski.
4) JESTEŚ BOGIEM – reż. Leszek Dawid.
5) KRET – reż. Rafael Lewandowski.
6) DZIEŃ KOBIET – reż. Maria Sadowska.
7) WENECJA – reż. Jan Jakub Kolski.
8) DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA – reż. Denis Delić.

 

***

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Niepodległa w Europie”, dofinansowane z Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2C.