Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Wzmacniamy polskie rolnictwo” – konferencja regionalna

Data publikacji: 30 czerwca 2017„Wzmacniamy polskie rolnictwo” – to tytuł wojewódzkiej konferencji, która odbyła się 30 czerwca br. w Rzeszowie z udziałem podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszarda Zarudzkiego.

"Wzmacniamy polskie rolnictwo" - konferencja regionalna

Wiceminister Zarudzki przedstawił Program Działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015 – 2019 oraz priorytety resortu na najbliższy czas. Zaprezentował również Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych na lata 2016 – 2020.  W posiedzeniu, które odbyło się w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele izb rolniczych, agencji i  inspekcji zaangażowanych w obsługę rolnictwa, działacze organizacji i branżowych związków rolniczych, a także rolnicy.

Najważniejsze cele działań programowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015 – 2019 to przede wszystkim poprawa i stabilizacja warunków ekonomicznych rolnictwa, zachowanie jak największej liczby gospodarstw rodzinnych  i zapewnienie im równych warunków konkurencji na jednolitym rynku, zwiększenie konkurencyjności gospodarki rolno-żywnościowej oraz zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Jedną z podjętych inicjatyw jest opracowany w resorcie Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce na lata 2016 – 2020. Dokument zawiera opis aktualnej sytuacji w poszczególnych sektorach rolnych – akcentuje obszar potencjału rozwoju rolnictwa w odniesieniu do głównych rynków, tj. zbóż, rzepaku, wieprzowiny, wołowiny, drobiu, mleka i przetworów mlecznych, cukru, owoców i warzyw oraz ich przetworów. 

Jak podkreślił wiceminister, kwestią niezwykle istotną jest regionalizacja, czyli indywidualne podejście do zagadnień rolnictwa i obszarów wiejskich w każdym województwie. – Podchodzimy indywidualnie do rolnictwa w skali kraju po to, aby wspierać je adekwatnie do potrzeb – powiedział Ryszard Zarudzki. Przypomniał również, że w całym kraju wojewodowie powołują zespoły, których głównym zadaniem jest określenie rdzennych potencjałów oraz identyfikacja potrzeb rozwojowych obszarów wiejskich i sektora rolno-spożywczego w każdym z województw. Tego typu działania wpisują się w przyjętą przez rząd Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)  W dokumencie tym zapisane zostały również kierunki rozwoju rolnictwa. Obszary wiejskie w Polsce charakteryzuje zróżnicowanie przestrzenne pod względem poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego, jak i funkcji gospodarczych. Są to zarówno tereny z dominacją rolnictwa tradycyjnego, obszary rolnictwa wielkoobszarowego, obszary z dominacją funkcji turystycznej, jak i silnie zurbanizowane obszary położone w pobliżu dużych aglomeracji i mniejszych miast. Dlatego też Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wychodzi z założenia, że rozwój regionalny rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce powinien zostać oparty na oddolnej analizie potrzeb rozwojowych przeprowadzonych w poszczególnych województwach. 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zainaugurowała posiedzenie Zespołu analizującego szanse i zagrożenia oraz potencjalne kierunki rozwoju obszarów wiejskich w województwie podkarpackim w maju tego roku. W jego skład wchodzą parlamentarzyści, przedstawiciele najważniejszych instytucji oraz organizacji rolniczych, urzędu statystycznego, regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, jednostek samorządu terytorialnego, a także środowisk naukowych oraz organizacji i związków branżowych z terenu Podkarpacia. Efektem końcowym pracy Zespołu będzie przygotowanie strategii rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, w której wskazane zostaną najważniejsze zadania rozwojowe nakreślające kierunki działań w naszym regionie.

Podczas pobytu w województwie podkarpackim podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki spotkał się również z lokalnymi mediami podczas konferencji prasowej oraz z  dyrektorami podkarpackich instytucji działających na rzecz wsi i jej mieszkańców.