Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Wspólne działania na rzecz rozwoju edukacji

Data publikacji: 4 października 2016Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek województwa Władysław Ortyl podpisali w obecności mediów list intencyjny dotyczący opracowania „Programu rozwoju edukacji w województwie podkarpackim do 2020 r.”

Wspólne działania na rzecz rozwoju edukacji

Program będzie dokumentem wskazującym główne kierunki rozwoju edukacji na Podkarpaciu, określającym rekomendacje dla konkretnych działań w zakresie kształcenia  i wychowania, które będą odpowiadać Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2020, uchwalonej przez Sejmik Województwa Podkarpackiego 26 sierpnia 2013 r.

„Chcemy, aby województwo miało strategię, która będzie się wpisywała w priorytety istotne dla rozwoju  Podkarpacia, oczywiście z uwzględnieniem zmian systemowych przewidzianych przez ministra edukacji dla całego kraju (…). Liczymy, że współpraca pomiędzy administracją rządową a samorządem województwa doprowadzi do wypracowania modelu, który przyczyni się do podniesienia poziomu edukacji i będzie stanowił pewien wzorzec dla rozwiązań regionalnych, a także dla innych województw” – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.  Podkreśliła również, że podczas prac nad przygotowaniem dokumentu zostanie przeprowadzona diagnoza stanu edukacji, którą wykona zespół zadaniowy pod przewodnictwem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, w ramach którego będą pracować przedstawiciele Kuratorium oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Marszałek Władysław Ortyl zaznaczył, że określenie głównych kierunków rozwoju edukacji w województwie pozwoli na podniesienie jakości i funkcjonalności kształcenia.

Obecna na konferecnji prasowej kurator oświaty Małgorzata Rauch powiedziała, że wypracowane w ramach programu rekomendacje pozwolą m. in. na podjęcie działań, które będą dopasowane do potrzeb rynku pracy, będą wspierać nauczycieli w procesie podnoszenia jakości osiągnięć uczniów,  czy pozwolą objąć systemową opieką uczniów zdolnych.  

W konferencji wziął udział również dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Czop.