Wicepremier Piotr Gliński na Podkarpaciu

Data publikacji: 31 marca 201731 marca na Podkarpaciu przebywał z wizytą wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Wicepremier Piotr Gliński na Podkarpaciu

Celem spotkania było podpisanie umowy na współprowadzenie Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego przez ministerstwo. Jest to duże wyróżnienie dla tej placówki. Umowę podpisali wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek województwa Bogdan Romaniuk. Od teraz filharmonia będzie prowadzona wspólnie przez ministerstwo i województwo podkarpackie. Już zaplanowane zostały koncerty, których organizacja możliwa będzie dzięki środkom finansowym z  ministerstwa. 

To jest dla mnie bardzo przyjemna chwila. Budżet kultury został w tym roku zwiększony o 200 mln złotych, to poważne zwiększenie naszych możliwości robienia czegoś ważnego w kulturze. Założyliśmy program zwiększonego finansowania instytucji kultury rozsianych po całym kraju, wzięliśmy na współprowadzenie 10 pierwszych instytucji kultury, które były wybrane według kryterium jakości funkcjonowania. W tej grupie znalazły się Teatr Polski w Warszawie i Teatr Wielki w Łodzi oraz dwie filharmonie – szczecińska i podkarpacka. Dofinansowujemy i w ten sposób chcemy wspierać te instytucje, które mają ogromne znaczenie dla budowania tożsamości regionalnej. I dlatego filharmonia znalazła się w tym gronie instytucji, które państwo polskie współprowadzi – powiedział w Rzeszowie  wicepremier Piotr Gliński. 

Podpisanie umowy odbyło się w obecności wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, parlamentarzystów z regionu i przedstawicieli instytucji kultury. Po części oficjalnej odbył się briefing prasowy.

 

Fot. UMWP