Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Wiceminister Piotr Gryza o sieci szpitali

Data publikacji: 25 maja 2017Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Gryza spotkał się w Rzeszowie z dyrektorami szpitali, przedstawicielami samorządów lokalnych oraz podkarpackimi mediami, aby przedstawiać kwestie poświęcone najważniejszym aspektom prawnym funkcjonowania tzw. sieci szpitali.

Wiceminister Piotr Gryza o sieci szpitali

Pobyt na Podkarpaciu podsekretarz stanu Piotr Gryza rozpoczął od wizyty w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. W spotkaniu z samorządami zawodów medycznych uczestniczył również wicewojewodą podkarpacki Piotr Pilch. Następnie wiceminister udał się do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie wziął udział w briefingu prasowym z przedstawicielami mediów lokalnych i w spotkaniu informacyjnym z udziałem dyrektorów szpitali, organów tworzących szpitale oraz z parlamentarzystami. Spotkania miały na celu usystematyzowanie informacji, które są istotne z punktu widzenia zarządzania placówką medyczną, jak i zabezpieczenia odpowiedniego poziomu świadczeń dla mieszkańców województwa. W konferencji, która odbyła się w sali kolumnowej PUW wzięli udział m. in. senator RP Zdzisław Pupa, poseł do Parlamentu Europejskiego Stanisław Ożóg, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, zastępca prezesa NFZ ds. Finansowych Maciej Miłkowski, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Robert Bugaj.

23 marca 2017 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadziła tzw. „sieć szpitali”. Wprowadzone regulacje mają poprawić relacje pomiędzy płatnikiem a szpitalami. Placówki istotne z punktu zabezpieczenia świadczeń szpitalnych mają zyskać stabilne finasowanie, a pacjenci skoordynowane i kompleksowe leczenie zamiast realizacji pojedynczych procedur. Szpital będzie zobowiązany zapewnić nie tylko leczenie szpitalne, ale także rehabilitację oraz wizytę u specjalisty po leczeniu szpitalnym bez konieczności zapisywania się do kolejki. W ramach wprowadzanej reformy, w każdym szpitalu obok oddziałów szpitalnych, będą funkcjonować odpowiednie poradnie. Szpital w sieci, oprócz izby przyjęć lub SOR (szpitalnego oddziału ratunkowego), będzie gwarantował przychodnię nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ten sposób skrócą się kolejki w SOR-ach oraz izbach przyjęć.

Jak podkreślił podsekretarz stanu Piotr Gryza, do 29 maja 2017 r. Ministerstwo Zdrowia oczekuje na uwagi dotyczące 3 rozporządzeń wykonawczych do przyjętej ustawy. Zgodnie z zapisami wprowadzonej regulacji, dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ najpóźniej do 27 czerwca 2017 r. ogłoszą listy szpitali zakwalifikowanych do „sieci szpitali”. Do 26 września 2017 r. zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku łączenia podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że w województwie podkarpackim zarejestrowanych jest łącznie 56 szpitali (28 publicznych oraz 28 niepublicznych). 18 szpitali publicznych podlega samorządom powiatowym, dla siedmiu organem tworzącym jest samorząd województwa, jeden podlega pod Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dwa należą do gminy miejskiej.  Poza rejestrem wojewody podkarpackiego, na terenie podkarpacia świadczeń zdrowotnych udzielają również podmioty lecznicze zarejestrowane w innych województwach.