Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – trwa nabór wniosków

Data publikacji: 21 marca 2019O naborze wniosków w ramach programu „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” ogłoszonego na podstawie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych rozmawiano podczas konferencji prasowej wojewody Ewy Leniart.

Konferencja prasowa

Nabór został ogłoszony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2192).

Program ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności w wieku do 75 lat, osób z orzeczeniem lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także dla dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami.

Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, program adresowany jest do gmin, których zadaniem własnym o charakterze obowiązkowym  jest organizowanie i  świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. – W związku z tym, że te usługi są działaniami kosztownymi, rząd postanowił udzielić wsparcia dla jednostek samorządu, stąd ta możliwość dofinansowania do 50 % kosztów przeznaczonych na organizację usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, co umożliwi gminom zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych – powiedziała wojewoda podczas konferencji.

Źródłem finansowania Programu są środki ujęte w planie finansowym Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na 2019 r. w kwocie 60 mln zł.

TERMINY SKŁADANIA I ROZPATRZENIA WNIOSKÓW:

  1. Gmina składa wniosek do właściwego wojewody – w terminie do 29 marca 2019 r.Wnioski należy składać we wskazanym powyżej terminie  w kancelarii ogólnej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego  w Rzeszowie, w sekretariacie Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie albo przesłać drogą pocztową listem poleconym na adres Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego  w Rzeszowie ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rzeszów (liczy się data stempla pocztowego) lub  z wykorzystaniem ePUAP.
  1. Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego – w terminie do 30 kwietnia 2019 r.
  2. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego dokona ostatecznej weryfikacji
    i zatwierdzenia wniosków złożonych przez wojewodów – w terminie do 17 maja 2019 r.

Na pytania dziennikarzy związane z programem odpowiadała również dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW Małgorzata Dankowska.