Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

UROCZYSTY POCHÓWEK LEOPOLDA RZĄSY I MICHAŁA ZYGO

Data publikacji: 21 października 2017Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Komunalnym na Wilkowyi w Rzeszowie i wzięła w nich udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W piątek 20 października w Rzeszowie miał miejsce  uroczysty pochówek Leopolda Rząsy i Michała Zygo.

 
Doczesne szczątki zamordowanych za działalność niepodległościową przez władze komunistyczne – Władysława Koby, Leopolda Rząsy i Michała Zygo odnalezione zostały we wrześniu 2015 roku, przez zespół Samodzielnego Wydziału Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie pod kierownictwem prof. dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, na cmentarzu komunalnym przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie.  Pogrzeb Kapitana Władysława Koby miał miejsce 17 września 2016 roku w Przemyślu.
 

Organizatorami uroczystości byli: Wojewoda Podkarpacki oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, a współorganizatorami: Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa i Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

 

W uroczystym pogrzebie uczestniczyli rodziny Leopolda Rząsy, Michała Zygo i Władysława Koby, przedstawiciel Prezydenta RP Andrzeja Dudy gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, Marszałka Sejmu RP – poseł na Sejm RP Krystyna Wróblewska. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart – w sposób szczególny reprezentowała Prezesa Rady Ministrów Beatę Szydło. Wśród przybyłych na uroczystości byli także parlamentarzyści z Podkarpacia – Halina Szydełko, Wojciech Buczak i Maciej Masłowski, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk , wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz wiceprezydent Rzeszowa Andrzej Gutowski. W pogrzebie uczestniczyli również kombatanci oraz służby mundurowe, harcerze, przedstawiciele organizacji społecznych i stowarzyszeń, wyższych uczelni i szkół, samorządowcy oraz przedstawiciele mediów. 

 

W trakcie uroczystości odczytany został list prezydenta Andrzeja Dudy, list Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz list od Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przekazała rodzinie Leopolda Rząsy przyznany postanowieniem Prezydenta RP za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Jednocześnie przypomniano, że 1 marca 20111 roku rodzinie Michała Zygo przekazano przyznany przez Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Leopold Rząsa urodził się 23 lipca 1918 r. w Drabiniance . W 1936 r. ukończył II Gimnazjum w Rzeszowie. W czasie nauki należał do I Rzeszowskiej Drużyny Harcerskiej im. Józefa Piłsudskiego. Rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.  W 1941 r. został zaprzysiężony do ZWZ (ps. „Jesiotr”). Od 1943 r. działał w wywiadzie. Po zakończeniu Akcji „Burza” został zastępcą oficera wywiadu Obwodu AK Rzeszów. Wiosna 1945 r. wznowił, przerwane wybuchem wojny studia, które ukończył we wrześniu 1945 r. jako magister praw. Od października 1945 r. był aplikantem Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Od jesieni 1945 r. ponownie w konspiracji – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Najpierw jako zastępca kierownika Wydziału Informacji Rady WiN Rzeszów, a od maja 1947 r. był zastępcą prezesa Okręgu Władysława Koby „Marcina”. 16 lipca 1947 r. aresztowany przez funkcjonariuszy UB. Po ciężkim śledztwie skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego na karę śmierci.

 

Michał Zygo ur. 29 sierpnia 1917 r. w Rzeszowie, również ukończył II Gimnazjum w Rzeszowie. W latach 1937-1938 odbył służbę wojskową w kompanii łączności 24. Dywizji Piechoty w Jarosławiu gdzie ukończył szkolę podoficerską. Wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 r. W okresie okupacji niemieckiej był żołnierzem ZWZ-AK. Działał w ściśle zakonspirowanej komórce wywiadu „Antyk”, której działania skierowane były na rozpoznanie środowiska komunistów. Po wejściu Sowietów podjął pracę w KWMO w Rzeszowie. Za namową szkolnego kolegi Leopolda Rząsy wznowił działalność konspiracyjną w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Działał jako wtyczka WiN-u w milicji, 7 września 1947 r. został aresztowany przez UB. Po niezwykle brutalnym śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy
w Rzeszowie skazał go na karę śmierci.

 

Fot. Igor Witowicz