Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Uroczysta przysięga żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej

Data publikacji: 17 lipca 2017W niedzielę w Dębicy i Jarosławiu, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michała Dworczyka, słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzieli żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej.

Uroczysta przysięga żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej

Uroczysta przysięga zakończyła szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które żołnierze odbyli w Nowej Dębie. Zaprzysiężonych w Dębicy i Jarosławiu prawie 400 ochotników będzie służyć w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego.

Spotykamy się w dniu niezwykłym, w dniu który zmienił Wasze życie. Złożyliście przysięgę wojskową, dzięki czemu staliście się częścią Sił Zbrojnych RP. Jestem przekonany, że każdy kto stał przed sztandarem i wypowiadał słowa tej roty, a jestem pewny, że na tym rynku jest nas wielu, którzy mieli ten zaszczyt, każdy pamięta ten dzień do końca życia. Nie chodzi tylko o wzruszenie i związane z tym wspomnienie. Przysięga wojskowa to zobowiązanie podjęte na całe życie. Zobowiązanie służby Bogu i Polsce, zobowiązanie służby krajowi. To jest zobowiązanie, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, każdy z nas z bronią w ręku stanie, żeby bronić granic Rzeczpospolitej Polskiej – podkreślił w swoim wystąpieniu sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk. Podczas uroczystości został również odczytany list ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart (uroczystość w Dębicy),  wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch (przysięga w Jarosławiu), władze samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) – jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych – będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowa liczba żołnierzy wyniesie około 53 tys., a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.