Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sytuacja pogodowa na Podkarpaciu – wstępne podsumowanie działań służb

Data publikacji: 27 maja 2019Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart spotkała się z podkarpackimi mediami, by wstępnie podsumować działania służb związane z likwidacją skutków intensywnych opadów deszczu w naszym województwie.  

Konferencja prasowa

Wojewoda podziękowała wszystkim służbom zaangażowanym w działania związane z likwidacją skutków intensywnych opadów deszczu na Podkarpaciu: podkarpackiej PSP za koordynowanie działań przeciwpowodziowych oraz za zaangażowanie strażaków zawodowych i ochotników; służbom wojskowym – wsparcie ze strony żołnierzy było niezwykle cenne i pojawiło się bardzo szybko; podkarpackiej Policji, pracownikom Wód Polskich, Bieszczadzkiemu Oddziałowi Straży Granicznej, Wydziałowi Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego, inspekcjom – weterynaryjnej i sanitarnej, samorządowcom oraz mieszkańcom województwa, którzy angażowali się w bezpośrednią pomoc poszkodowanym. – Realizacja skutecznych działań nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ze strony premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, ministra obrony narodowej  Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego straży pożarnej gen. bryg. Leszka Suskiego – powiedziała wojewoda.  

Komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec podkreślił, że w zawiązku z trudną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną od 21 maja br. na terenie województwa odnotowano ponad 2,5 tys. zdarzeń. Działania, w które było zaangażowanych prawie 10 tys. strażaków prowadzone były na terenie 16 powiatów. Komendant dodał, że strażacy będą aktywni do chwili całkowitego ustabilizowania sytuacji.

Miejsca dotknięte powodzią lub podtopieniami monitorują również podkarpaccy policjanci. Kwestie związane z warunkami na drogach i bezpieczeństwem podróżujących przedstawił komendant wojewódzki Policji insp. Henryk Moskwa. Komendant podkreślił, że od piątku w akcji uczestniczył także policyjny śmigłowiec Black Hawk, który z góry monitorował sytuację na zagrożonym obszarze.

Działania wojska podsumował szef WSZW w Rzeszowie płk Mariusz Stopa. – Aktywacja sił do użycia w przypadku zagrożenia nastąpiła natychmiast po wniosku złożonym przez wojewodę. Minister obrony narodowej niezwłocznie wydał dyspozycję do użycia wojska – powiedział płk. Stopa. W akcji uczestniczyli m. in. żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 3. Batalionu Inżynieryjnego i 16. Batalionu Saperów.

Jak zaznaczyła dyrektor RZGW w Rzeszowie Małgorzata Wajda, działania Wód Polskich były realizowane za pomocą 24 nadzorów wodnych, 4 zarządów zlewni oraz całodobowych dyżurów RZGW w Rzeszowie. Głównym zadaniem RZGW i jednostek terenowych był nieustanny monitoring obiektów infrastruktury przeciwpowodziowej (w tym ponad pół tysiąca km obwałowań), identyfikacja powstających zagrożeń i wskazywanie ich jednostkom mundurowym.

Kierownik Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Krośnie Krzysztof Jurczak przedstawił natomiast aktualną sytuację hydrologiczną oraz prognozy na najbliższe dni (szczegóły tutaj; ostrzeżenia dostępne tutaj). W zawiązku z tym, że sytuacja stabilizuje się, wojewoda odwołała dotychczas obowiązujące pogotowia przeciwpowodziowe, zaapelowała jednak o czujność i bieżące śledzenie komunikatów pogodowych.

Głos podczas konferencji zabrał także podkarpacki państwowy inspektor sanitarny Adam Sidor, który poinformował, że prowadzony jest bieżący  monitoring w zakresie chorób zakaźnych tzw.„wodozależnych” – na ten moment sytuacja jest stabilna i takie choroby nie występują. Inspekcja sanitarna prowadzi również nadzór nad jakością wody przeznaczonej do picia. Nieprawidłowości stwierdzono w jednym powiecie (szczegóły tutaj). Podkarpacki państwowy inspektor sanitarny zwrócił również szczególną uwagę na konieczność przestrzeganie higieny, w tym szczególnie mycia rąk, ponieważ korzystanie z terenów objętych powodzią może wiązać się z ryzykiem kontaktu z potencjalnymi czynnikami chorobotwórczymi.  

Na koniec wypowiedział się podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii  Mirosław Welz, który przybliżył działania związane z nadzorem weterynaryjnym i ewakuacją zwierząt.