Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

System zarządzający trybami obsługi pacjenta „TOPSOR”

Data publikacji: 27 czerwca 2019W CPR w Rzeszowie sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko uczestniczyła w podpisaniu 13 umów partnerskich z placówkami medycznymi, w których zacznie obowiązywać "TOPSOR". 

W uroczystym podpisaniu umów udział wzięli także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, z-ca dyrektora LPR Marcin Podgórski, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek oraz dyrektorzy reprezentujący 13 podmiotów z województwa podkarpackiego, które posiadają SOR. 

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 13 szpitalnych oddziałów ratunkowych, planowane do uruchomienia są kolejne 2 (w Rzeszowie i w Jarosławiu). Ustawa z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 399) wprowadziła definicję i obowiązek prowadzenia segregacji medycznej – jest to proces ustalenia kolejności udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalnych oddziałach ratunkowych
oraz w zespołach ratownictwa medycznego, realizowany wobec osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, uwzględniający stan zdrowia tych osób. Prowadzenie segregacji medycznej na jednolitych zasadach w skali kraju pozwoli na usprawnienie procesu udzielania świadczeń zdrowotnych oraz poprawi efektywność funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia.

Do prowadzenia segregacji medycznej w SOR wykorzystuje się system zarządzający trybami obsługi pacjenta, zwany „TOPSOR”, w którym są przetwarzane dane osobowe, w tym dane dotyczące zdrowia pacjenta oraz dane o liczbie osób i czasie oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego w szpitalnym oddziale ratunkowym. Ministerstwo Zdrowia podjęło działania mające na celu umożliwienie dostosowania się istniejących SOR do realizacji, w skali ogólnopolskiej, projektu pt. „Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR)”.

Wprowadzenie systemu TOPSOR przyczyni się do poprawy zabezpieczenia zdrowotnego pacjentów, pozwoli na jasne określenie czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń zdrowotnych (w zależności od przydzielonej pacjentom kategorii), jak również wpłynie na poprawę warunków pracy personelu medycznego w SOR.

****

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko po podpisaniu umów partnerskich w ramach projektu „TOPSOR” odwiedziła tego dnia również dyspozytornię medyczną w Rzeszowie oraz SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie, gdzie spotkała się z kierownictwem oraz przedstawicielami personelu tych podmiotów, które mają duże znaczenie dla zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców Podkarpacia. 

Dyspozytornia medyczna Rzeszów

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 5 dyspozytorni medycznych (zlokalizowanych w Rzeszowie, Krośnie, Mielcu, Przemyślu i w Sanoku), które obsługują po kilka powiatów. Rejony działania ww. dyspozytorni są rejonami działania zespołów ratownictwa medycznego. Dyspozytornia medyczna w Rzeszowie obsługuje miasto Rzeszów oraz powiat rzeszowski, łańcucki, niżański i leżajski. W jej rejonie działa 21 zespołów ratownictwa medycznego. Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakładają funkcjonowanie w województwach, najdalej od 1 stycznia 2028 r., jednej dyspozytorni medycznej.

Budowany szpitalny oddział ratunkowy w SP ZOZ MSWiA Rzeszów

Na terenie miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego funkcjonuje 1 szpitalny oddział ratunkowy – w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, który obsługuje ponad 400-tysięczną populację. W celu poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych dla osób będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, przystąpiono do realizacji projektu budowy drugiego SOR z lądowiskiem na terenie miasta Rzeszowa, zlokalizowanego przy SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie. Nowo powstały SOR będzie posiadał wyniesione lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, co pozwoli na szybki i bezpośredni transport poszkodowanych do szpitala, celem udzielenia niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Planowany termin zakończenia inwestycji to czerwiec 2020 r.