Symboliczne świętowanie 3 Maja

Data publikacji: 3 maja 2021Tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, ze względu na trwającą pandemię, odbyły się bez udziału mieszkańców miasta i miały symboliczny wymiar.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, po zakończeniu której uczestnicy obchodów przemaszerowali na rzeszowski Rynek, by tam złożyć kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Przed złożeniem wiązanek głos zabrała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Ci, którzy przygotowali tekst ustawy zasadniczej, uważali że będzie to wyznacznik ustroju państwa polskiego. Będzie to reforma, która da podstawę wzmocnienia państwa w kraju i poza jego granicami – powiedziała wojewoda.

Ewa Leniart przypomniała o powodach uroczystego charakteru święta 3 Maja i zobowiązaniu, jakie niesie za sobą pamięć o twórcach dokumentu.

Dzisiaj pragnę Państwa poprosić o refleksję. Czy i my bylibyśmy gotowi, stanąć do walki o nasz kraj? Na szczęście nie mamy tych dylematów. Jednak dziedzictwo konstytucji 3 Maja jest dla nas zobowiązaniem do troski o Ojczyznę, która tylko wtedy zapewni nam szczęście, jeśli będzie ona wolna, niezależna i suwerenna.

Głos zabrał także Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Dziś, gromadząc się tu – w Rzeszowie odnosimy się do wielkich czynów naszych Ojców, mając na uwadze trudne okoliczności polityczne, w jakich musieli podejmować decyzje wpływające na losy Ojczyzny i całego polskiego społeczeństwa. Tego dnia oddajemy im hołd, a biało-czerwona flaga powiewająca na naszych ulicach i domach, symbolizuje nasz patriotyzm oraz umiłowanie do wolności i Polski Niepodległej – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Następnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki kwiaty złożyli przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzyści i samorządowcy.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×