Święto Edukacji narodowej z udziałem wicewojewody

Data publikacji: 12 października 2017Wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch 12 października br. uczestniczył w uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zorganizowanej przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.

Dzień Edukacji Narodowej

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Niedzielskiego w Rzeszowie. Oprócz rzeszowskiego biskupa oraz wicewojewody, wzięli w niej również udział: wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Katarzyna Kuczmenda, przedstawiciele Związku Zawodowego „Solidarność” oraz obecni i byli pracownicy Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie i oddziałów.

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowionym na mocy ustawy Karta Nauczyciela w 1982 r. W latach 1972 -1982 istniał pod nazwą Dzień Nauczyciela.  Święto ma na celu upamiętnienie rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta, a następnie uchwalonej przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r.