Spotkanie z wójtami gmin Przemyśl i Medyka oraz przedstawicielami mieszkańców

Data publikacji: 13 października 2017Tematem spotkania był problem wyczuwalnego zapachu dymu i spalenizny w miejscowościach graniczących z Ukrainą.  

Spotkanie wojewody Ewy Leniart z wójtami gmin Przemyśl i Medyka oraz przedstawicielami mieszkańców tych gmin odbyło się we czwartek 12 października w siedzibie Delegatury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Przemyślu.  

 

W trakcie spotkania ustalono, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska dokona ponownych pomiarów zanieczyszczeń w miejscach wskazanych przez mieszkańców i wójtów gmin w terminie. Jeśli wyniki badań potwierdzą występowanie w powietrzu substancji trujących (duszących)  w Stanisławczyku, Rożubowicach, Malhowicach, Medyce, Jaksmanicach, Siedliskach, problem zostanie zasygnalizowany Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska, który wystąpi oficjalnie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Tylko bowiem na szczeblu rządowym można wystąpić do władz Ukrainy o spowodowanie zaprzestania emisji zanieczyszczeń na terenach przygranicznych.