Rolnicy podziękowali za plony 

Data publikacji: 14 września 2020W Zawadzie k. Dębicy odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Tegoroczne święto plonów na Podkarpaciu połączono z uroczystościami jubileuszowymi 100-lecia koronacji obrazu Matki Bożej w sanktuarium w Zawadzie. 

W uroczystościach udział wzięli m.in: marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Władysław Ortyl oraz wicewojewoda Jolanta Sawicka. Eucharystii przewodniczył Kardynał Stanisław Dziwisz.

W trakcie obchodów święta do rolników zwróciła się marszałek Elżbieta Witek. 

– Siłą Polaków jest wciąż żywa wiara, przywiązanie do Kościoła i tradycji. Tego zazdrości nam wiele narodów. A to świadczy o naszej sile. To się wpisuje w Polską kulturę i tradycję, ale jest także nierozerwalnie związane z ponad z 1000-letnim wpływem chrześcijaństwa, z którego wyrosła nasza Ojczyzna – powiedziała Elżbieta Witek, witając rolników.

Do obecnych na uroczystościach w Zawadzie list skierował prezydent Andrzej Duda. Słowa prezydenta odczytał marszałek Władysław Ortyl.

– Dziękuję za Państwa całoroczną trudną pracę, za obfite plony, które wydaje żyzna ziemia tego pięknego regionu. W imieniu Rzeczypospolitej składam też Państwu uroczyste podziękowanie za wierne zachowywanie fundamentalnych wartości i tradycji, bez których polskość nie mogłaby trwać i się rozwijać, za ofiarną obronę i gospodarską troskę nad powierzonym Państwa opiece skrawek naszej Ojczyzny – pisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

– Wojewoda Ewa Leniart odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu odwołał się do historii zawadzkiego Sanktuarium.

– 100 lat temu mieszkańcy tych stron świętowali zakończenie swych długich starań i zabiegów. Oczekiwana przez pokolenia koronacja cudownego obrazu w Zawadzie, była wyrazem wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad ludem tej ziemi. Dziś upamiętniamy to doniosłe wydarzenie. Wszystkich zebranych na obchodach setnej rocznicy tego aktu oraz XX Dożynkach Województwa Podkarpackiego zapewniam o moim najwyższym szacunku i przekazuje słowa pozdrowień – napisał premier Morawiecki. 

Do Zawady przyjechali rolnicy ze wszystkich diecezji województwa podkarpackiego. W uroczystościach udział wzięły setki wiernych z całego regionu. 


Fot. Daniel Kozik/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego