Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Rola statystyki publicznej – seminarium

Data publikacji: 19 listopada 2018„Rola statystyki publicznej w tworzeniu infrastruktury informacyjnej regionu” to temat seminarium zorganizowanego przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie w ramach obchodów jubileuszu 100. rocznicy utworzenia Głównego Urzędu Statystycznego.

Statystyka publiczna - seminarium

Statystyka publiczna odgrywa ważną rolę w kształtowaniu infrastruktury informacyjnej zarówno na poziomie państwowym, jak i regionalnym. Dostarczanie systematycznej, kompletnej i aktualnej informacji o zachodzących procesach i zjawiskach społeczno-gospodarczych jest niezbędnym warunkiem podejmowania skutecznych decyzji zarządczych oraz opracowania analiz i prognoz rozwoju regionalnego i lokalnego. Problematyka dzisiejszego seminarium dotyczyła znaczenia statystyki publicznej w zakresie wsparcia informacyjnego organów władzy i administracji, przedsiębiorstw oraz jednostek naukowo-badawczych na rzecz ich efektywnej współpracy.

Wystąpienia okolicznościowe wygłosili posłowie na Sejm RP prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz i Wojciech Buczak, wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Grażyna Marciniak i prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Grzegorz Ślusarz, prof. UR.  

– We współczesnym świecie zachodzą liczne procesy rozwojowe i globalizacyjne, dzięki którym zaczynają przenikać między sobą zasoby ludzkie i materialne oraz procesy społeczne i gospodarcze. Wszystko to sprawia, że coraz istotniejsze stają się obiektywne i rzetelne informacje, które stanowią narzędzia niezbędne do prawidłowej diagnozy i oceny rzeczywistości oraz pozwalają na monitorowanie zmian i sygnalizują występowanie niebezpiecznych zjawisk. Tu z pomocą przychodzi właśnie statystyka publiczna, stanowiąca ogromny potencjał informacyjny państwa. Dostarcza ona wiarygodnych, rzetelnych, niezależnych oraz wysokiej jakości informacji statystycznych dotyczących sytuacji ekonomicznej, demograficznej, społecznej i środowiska naturalnego, przy wykorzystaniu metod naukowych, w oparciu o zasady obiektywności i poufności – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas seminarium.

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń państwowym przedstawicielom służb statystyki publicznej, którzy wyróżnili się  wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Zasłużonym pracownikom Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Medale za Długoletnią Służbę wręczyła – w imieniu Prezydenta RP – wręczyła wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Grażyna Marciniak.  

W drugiej części konferencji odbył się panel dyskusyjny, którego tematem były wyzwania dla statystyki publicznej w tworzeniu infrastruktury informacyjnej na poziomie regionalnym w świetle inicjatyw międzynarodowych  (inicjatywa Trójmorza, Euroregion Karpacki). Moderatorem dyskusji był dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie dr Marek Cierpiał-Wolan.

Seminarium było skierowane do parlamentarzystów, przedstawicieli służb statystyki publicznej, organów administracji publicznej, środowiska naukowego i studentów oraz instytucji korzystających z zasobów informacji statystyki publicznej.