Rocznica otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej

Data publikacji: 20 marca 2017Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w obchodach rocznicy otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Rocznica otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej

Z okazji uroczystości podsumowującej rok działalności placówki, prezydent RP Andrzej Duda wystosował list, który w jego imieniu odczytał obecny 17 marca w Markowej minister Adam Kwiatkowski.  Prezydent podkreślił, że muzeum w Markowej stało się symbolem pamięci obu narodów – polskiego i żydowskiego. Ze wzruszeniem wspominam uroczystość otwarcia muzeum, w której miałem przyjemność i zaszczyt przed rokiem uczestniczyć. Bardzo się cieszę, że to szczególne miejsce pamięci jest teraz chętnie odwiedzane przez licznych gości (…).  Wielką zasługą tego miejsca jest upamiętnienie wszystkich Polaków ratujących Żydów  i tych, których losy są już znane i także wszystkich tych, którzy wciąż pozostają bezimienni – napisał prezydent Andrzej Duda.

Jubileusz w Markowej rozpoczął się występem muzycznym – uczestnicy uroczystości mieli okazję wysłuchać utworu „Eli Ata” w wykonaniu Agnieszki Kowlaczyk. Następnie odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, a także świata nauki, kultury, duchowieństwa i służb mundurowych. Całość zakończyła mulitmedialna projekcja zaprezentowana na budynku muzeum.

Wykorzystująca nowoczesne formy przekazu instytucja przyciąga zwiedzających z kraju i zagranicy – przez rok istnienia Muzeum Polaków Ratujących Żydów odwiedziło prawie 50 tys. osób. Podstawowym celem placówki jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. Wystawa główna pokazuje poznane i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom. Centralnym miejscem sali wystawienniczej jest symbolicznie przedstawiony dom rodziny Ulmów.

 

 

Fot. Michał Mielniczuk, Biuro Prasowe UMWP.