Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Osoby Niepełnosprawne na rynku pracy” – konferencja

Data publikacji: 25 kwietnia 2019W Rzeszowie odbyła się jedna z czterech regionalnych konferencji związanych z 100-leciem publicznych służb zatrudnienia, w której uczestniczyli sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek oraz wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Konferencja.Regionalna.4

Wśród gości honorowych znaleźli się reprezentujący samorząd województwa podkarpackiego wicemarszałek Piotr Pilch oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś. W konferencji uczestniczyli również dyrektorzy wojewódzkich urzędów pracy z Krakowa, Lublina i Kielc oraz dyrektorzy powiatowych urzędów pracy z Małopolski, Świętokrzyskiego, Lubelskiego oraz Podkarpacia.

Konferencję, która miała miejsce 24 kwietnia br. w Filharmonii Podkarpackiej rozpoczęły wystąpienia oficjalne, po których wyemitowany został film „100 lat Publicznych Służb Zatrudnienia”, na zakończenie którego minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska życzyła wszystkim pracownikom publicznych służb zatrudnienia wielu sukcesów na niwie aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Przy okazji konferencji wiceminister Stanisław Szwed uroczyście wręczył odznaczenia i wyróżnienia przyznane „za szczególne osiągnięcia na rynku pracy”. W gronie wyróżnionych podmiotów znalazły się m.in. Fundacja Challenge Europe oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej reprezentowana przez zastępcę dyrektora ks. Tomasza Steca.

Podczas merytorycznej części konferencji zaprezentowane zostały także dobre praktyki stosowane na etapie realizacji zadań z zakresu zatrudnienia osób bezrobotnych i niepełnosprawnych.

Na zakończenie uczestnicy mogli wysłuchać występu artystycznego Kwartetu „Po 13-tej”.

Podkarpacką edycję konferencji regionalnej zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie na którego czele stoi dyrektor Tomasz Czop.

****

100 lat temu na mocy dekretu naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego z 27 stycznia 1919 r. powołano państwowe urzędy pośrednictwa pracy i opieki nas wychodźcami. Według danych przytoczonych przez minister rodziny pracy i polityki społecznej, w Polsce działa 340 powiatowych urzędów pracy i 16 wojewódzkich. Pracuje w nich w sumie ponad 22 tys. osób. Na koniec 2018 r. bezrobocie w skali kraju wyniosło 5,9 proc., a liczba osób bezrobotnych to mniej niż 1 mln. Mamy także największa liczbę osób pracujących – ponad 16,6 mln osób.

Dane statystyczne na podstawie:

https://www.gov.pl/web/rodzina/100-lecie-publicznych-sluzb-zatrudnienia