Projekcja filmu „JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY”

Data publikacji: 11 stycznia 2018W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie 10 stycznia br. odbyła się rzeszowska premiera dokumentu fabularyzowanego „JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY”, w której uczestniczył wicewojewoda Piotr Pilch.

Spotkanie to było wspólną inicjatywą podkarpackiego kuratora oświaty w Rzeszowie Małgorzaty Rauch, wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Elżbiety Dmitrowskiej–Kaduk. Wydarzenie to zgromadziło nauczycieli, dzieci i młodzież związanych ze wspomnianym Stowarzyszeniem oraz tych ze szkół noszących imię Prymasa Wyszyńskiego. Na premierze byli również obecni bp Jan Wątroba i senator RP Alicja Zając.

W dyskusji po projekcji udział wzięli: Bogdan Miszczak, producent filmu, dr Maciej Korkuć, historyk i konsultant filmu, siostra Beata Dzido ze zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy oraz Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Moderatorem w dyskusji był Adam Głaczyński z Polskiego Radia Rzeszów. 

„Jako w niebie, tak i w Komańczy” to dokument fabularyzowany przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Produkcja jest czwartym filmem Bogdana Miszczaka z cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Przybliża dotychczas mało znany, a jakże ważny okres z życia Prymasa Tysiąclecia. Film jest debiutem reżyserskim dziennikarza telewizyjnego Macieja Wójcika. Zdjęcia były kręcone w Komańczy oraz w skansenie w Sanoku. Na planie filmowym pojawiło się około 60 osób, wśród nich proboszcz miejscowego kościoła, aktorzy zawodowi i amatorzy, młodzież z Komańczy. Premiera filmu miała miejsce 29 listopada w Parlamencie Europejskim, a polska premiera 15 grudnia w Krośnie.