Prezydent Andrzej Duda w Stalowej Woli na V Ognisku Patriotyzmu

Data publikacji: 13 listopada 2017Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w V Ognisku Patriotyzmu – wydarzeniu zorganizowanym 11 listopada br. w Stalowej Woli z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

V Ognisko Patriotyzmu

 

W Stalowej Woli z prezydentem spotkali się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, senator Janina Sagatowska oraz poseł Rafał Weber. Tematem rozmów były m.in. obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Kulminacyjnym momentem miejskich obchodów Święta Niepodległości było przemówienie Prezydenta RP.  

– Dokładnie za rok będziemy obchodzili 100. rocznicę. Całe te zbliżające się, rozpoczynające się dzisiaj 12 miesięcy są 12 miesiącami stulecia niepodległości Rzeczypospolitej. Niepodległości tak upragnionej, tak wyczekiwanej, z tak wielkim trudem wywalczonej przez kilka pokoleń naszych praojców, na naszych pradziadkach zakończywszy. To oni krwawili się w kolejnych powstaniach, to oni prowadzili pracę organiczną, to oni działali w konspiracji, kultywowali polską tradycję i polski język, to oni potajemnie uczyli swoich synów polskiej historii, to oni przechowali dla nas ten największy dar, jakim jest polskość, poczucie dumy, poczucie wartości bycia Polakiem ‒ bycia członkiem wielkiego narodu żyjącego nad Wisłą.(…).

– Ten ogień, który tutaj, na placu w Waszym mieście, zbiera wspólnotę ‒ tak jak zawsze gromadzą się ludzie przy ognisku, przy świetle, przy cieple ‒ niech będzie znakiem i wyznacznikiem Waszej wspólnoty, niech będzie symbolem gorących serc mieszkańców Stalowej Woli, obywateli Rzeczypospolitej. Cieszę się, że tu właśnie od pięciu lat 11 listopada śpiewacie patriotyczne pieśni, że jesteście razem, że pamiętacie o wszystkim, co jest naszą wielką tradycją ‒ co my, Polacy, niesiemy w swoich sercach, co powoduje, że jesteśmy narodem, który odnajduje się w najtrudniejszych sytuacjach. Narodem, który zawsze potrafi się podnieść, który nigdy nie potrafi się zniewolić. Niech żyje Polska, niech żyje Stalowa Wola, niech żyje wolny polski naród! – mówił prezydent.

Po zakończeniu przemówienia prezydent Andrzej Duda w asyście gospodarza miasta oraz harcerzy rozpalił „Ognisko Patriotyzmu”.

Fot. Michał Mielniczuk, UMWP.