Prawie 140 mln zł dla województwa podkarpackiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Data publikacji: 31 marca 2021Jeszcze więcej pieniędzy na rozwój naszego regionu! Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała o wynikach drugiego naboru wniosków o wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – do jednostek samorządu terytorialnego trafi kolejna transza środków z 13,5 mld zł

– W czasie epidemii niezwykle ważne jest kontynuowanie działań inwestycyjnych, które są naturalnym kołem zamachowym dla utrzymania rozwoju naszej gospodarki – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podkreślając, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych jest ogromnym wsparciem dla jednostek samorządu terytorialnego z naszego regionu.

Dzięki wsparciu będziemy mogli zrealizować planowane inwestycje, m.in. budowę węzła autostradowego w ciągu autostrady A4 na skrzyżowaniu z DW 986 w m. Ostrów – 25 mln zł, modernizację Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Rzeszowie poprzez budowę, rozbudowę i poprawę infrastruktury budynku oraz zakup nowoczesnego sprzętu medycznego – 12,5 mln zł, przebudowę i rozbudowę sieci wodociągowej oraz stacji uzdatniania wody w Izdebkach – 4 mln zł, budowę oczyszczalni ścieków dla miejscowości gminy Dyn: Harta, Bachórz, Laskówka, Ulanica – 4 mln zł.

Dzięki ponad 452 mln zł przyznanym w ramach pierwszego rozstrzygnięcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w naszym województwie udało się już uzyskać dofinansowanie dla zadań takich jak: modernizacja Kliniki Ortopedii w KSW nr 2 w Rzeszowie – 4 mln zł,  przebudowa pomieszczeń II piętra w budynku „A” i „BG” użytkowanych przez Klinikę Ginekologii i Położnictwa w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie – 10 mln zł czy likwidacja szkód powodziowych na drogach wojewódzkich – 100 mln zł. Rządowe środki na inwestycje zmieniają oblicze naszego regionu!

Zrównoważony rozwój – RFIL dla małych gmin i dużych miast w całej Polsce

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego ponad 13 mld złotych:

  • 6 mld zł – środki, które trafiły latem 2020 roku do wszystkich gmin i powiatów w całej Polsce
  • 4,35 mld zł – środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach konkursu w grudniu 2020 roku
  • 1,65 mld zł – środki przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach drugiego konkursu – przyznane właśnie teraz
  • 1 mld zł – skierowany do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi (nabór wniosków zakończył się 12 lutego 2021 r.)

Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości 139 946 649,80 zł przyznany w II konkursie RFIL pozwoli nam zrealizować ważne lokalne inwestycje.

Chcesz sprawdzić, jakie dofinansowanie otrzymała konkretna gmina? Skorzystaj z wyszukiwarki!

Więcej informacji na temat programu RFIL możesz znaleźć tutaj.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – impuls inwestycyjny dla samorządów w czasie pandemii

RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To także ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Do tej pory w ramach wszystkich naborów prowadzonych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminy złożyły łącznie 21 370 wniosków. Program w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Jednym z celów wsparcia jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Pieniądze z RFIL trafiły np. do Łodzi, Warszawy, Krakowa czy Poznania, ale też niewielkich miejscowości – nierzadko do tych gmin, które były niedoinwestowane w poprzednich latach.

RFIL to wsparcie nie tylko dla samorządów, ale też firm, które realizują inwestycje oraz samych mieszkańców – użytkowników nowych dróg, parków czy osób korzystających z obiektów turystyczno-rekreacyjnych.

 

Pliki do pobrania:

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×