Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

PODPISANIE PIERWSZYCH UMÓW NA REALIZACJĘ PROJEKTÓW PL-BY-UA 2014-2020

Data publikacji: 21 grudnia 2017W Rzeszowie podpisano umowy o dofinansowanie projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej POLSKA-BIAŁORUŚ-UKRAINA 2014-2020.

W spotkaniu udział wzięli podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adama Hamryszczak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wicemarszałek województwa Maria Kurowska.

 

Do tej pory wybraliśmy 48 projektów konkursowych, pracujemy też intensywnie nad 10 projektami pozakonkursowymi. Rozdzieliliśmy ponad 141 mln euro, czyli 83% środków, które program przeznacza na realizację projektów – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.  Dziś w Rzeszowie podpisaliśmy pierwsze trzy umowy z beneficjentami z województwa podkarpackiego. Kolejne czekają na uroczyste podpisanie w Białymstoku i Lublinie – dodał.

 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wyraziła zadowolenie z podpisania umów, mówiąc, że jest to ogromnie ważne wydarzenie, gdyż dotyczy nie tylko Polski, ale także naszych wschodnich sąsiadów, gdzie idea programu jest taka, aby łączyć regiony sąsiednie zainteresowane zachowaniem dziedzictwa naturalnego, gdzie wzajemnie uczymy się współpracy oraz przekazujemy sobie doświadczenia. 

 

Umowy na realizację projektów, jakie zostały podpisane podczas uroczystości w Rzeszowie, pochodzą z rozstrzygniętego w tym roku naboru w celu tematycznym DZIEDZICTWO. Są to projekty:

 

„Natura bez granic – Zachowanie wspólnego dziedzictwa naturalnego w gminach Dobromil (Ukraina) i Zagórz (Polska)”

Partnerzy projektu:

– Gmina Zagórz (Lider)

– Rada Miejska Dobromil, Ukraina

 

Wartość dofinansowania: 2 220 450,17 EUR

Celem projektu jest ochrona zasobów transgranicznego dziedzictwa przyrodniczego – dorzeczy rzeki San, a mianowicie rzeki Osławy i Wyrwy. Obie rzeki mają swoje źródło w Polsce i przepływają przez granicę polsko-ukraińską. Celem głównym projektu jest poprawa wykorzystania naturalnego dziedzictwa obszarów granicznych Karpat w rozwoju oferty turystycznej zgodnie zasadami zrównoważonego rozwoju.

 

Efektami projektu będą m.in.:

– 31 km kanalizacji

– 1 wybudowana oczyszczalnia ścieków

– 390 gospodarstw przyłączonych do zmodernizowanego/ulepszonego systemu kanalizacji

– 8 wydarzeń transgranicznych

 

„Uruchomienie centrów pracy z młodzieżą w Miejscu Piastowym – dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu rzeszowskiego i lwowskiego jako podstawa wartości edukacyjnych Ojca Bronisława Markiewicza”

Partnerzy projektu:

– Dom Macierzysty Zgromadzenia św. Michała Archanioła (Lider)

– Parafia Rzymskokatolicka w Skolem, Ukraina

 

Wartość dofinansowania: 2 360 980,85 EUR

Głównym celem projektu jest poprawa i w pełni wykorzystanie potencjału dziedzictwa kulturowego i historycznego obszarów przygranicznych regionów krośnieńskiego i Skole na Ukrainie w rozwoju i edukacji młodych ludzi poprzez pracę i działalność kulturalną. Powstaną sale edukacyjne, miejsca noclegowe, planowane są m.in. warsztaty teatralne, fotograficzne i malowania ikon.

 

Efektami projektu będą m.in.:

– 2 nowo wybudowane obiekty

– 7 transgranicznych wydarzeń

 

„Ochrona wód Jeziora Solińskiego i wód leczniczych kurortu Schidnica – wspólne wyzwanie i szansa zachowania i wykorzystania potencjału dziedzictwa naturalnego”

Partnerzy projektu:

– Gmina Solina (Lider)

– Rada Miejska Schidnicy, Ukraina

 

Wartość dofinansowania: 1 700 120,91 EUR

Głównym celem projektu jest ochrona Jeziora Solińskiego i wód obszaru Schidnicy przed zanieczyszczeniem ściekami oraz utrzymanie dobrej jakości wód powierzchniowych i podziemnych jako głównych zasobów naturalnych wykorzystywanych przez turystów i kuracjuszy.

 

Efektami projektu będą m.in.:

– prawie 8 km kanalizacji

 – 191 gospodarstw przyłączonych do zmodernizowanego/ulepszonego systemu kanalizacji

– 2 wydarzenia transgraniczne dla ok. 3 tysięcy osób

 

W 2017 roku eksperci Programu przeanalizowali prawie 750 koncepcji, jakie napłynęły do centrali, czyli Wspólnego Sekretariatu Technicznego. Obejmowały one wszystkie 4 cele tematyczne Programu: Dziedzictwo, Dostępność, Bezpieczeństwo i Granice. W trzech z nich znamy już ostateczne decyzje Wspólnego Komitetu Monitorującego, dzięki czemu beneficjenci zwycięskich projektów będą mogli przystąpić do ich realizacji. Na dzień dzisiejszy jest to 58 projektów (48 regularnych i 10 pozakonkursowych) na łączną kwotę ponad 141 milionów euro dofinansowania. Cały budżet Programu na lata 2014-2020 to ponad 183 miliony euro.

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 obejmuje po obu stronach wschodniej granicy UE obszar równy prawie wielkości Polski i zamieszkały przez ponad 21 mln osób. Źródłem jego finansowania jest Europejski Instrument Sąsiedztwa, którego celem jest bardziej zrównoważony rozwój regionów pogranicza Unii Europejskiej i najbliższych sąsiadów spoza UE.