Podpisanie deklaracji założycielskiej Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „TRANS/MISJE”

Data publikacji: 14 czerwca 2017Wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch 13 czerwca br. wziął udział w uroczystości podpisania deklaracji założycielskiej Międzynarodowego Festiwalu Sztuki TRANS/MISJE Rzeszów-Košice-Ostrava-Debrecen-Lviv-Panevezys, która odbyła się w Zamku w Łańcucie.

Podpisanie deklaracji założycielskiej Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „TRANS/MISJE”

Inicjatorem projektu jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Wśród stron umowy, oprócz Polski, należy wymienić: Słowację – Państwowy Teatr Košice,  Czechy – Narodowy Morawsko-Śląski Teatr w Ostrawie, Węgry – Teatr im. Mihála Csokonaiego w Debreczynie, Ukrainę – Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkowieckiej oraz Litwę – Teatr Dramatyczny im. Juozasa Miltinisa w Poniewieżu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Muzeum – Zamek w Łańcucie.

Podczas uroczystości zostało zaprezentowane oficjalne logo festiwalu, a każdy z dyrektorów odczytał fragment Deklaracji Założycielskiej Międzynarodowego Festiwalu Sztuki TRANS/MISJE w swoim ojczystym języku.

Bardzo chciałbym, żeby ten festiwal dał nam szansę takiej szczerej, osobistej rozmowie artystów, w której zbliżymy się do siebie i lepiej zrozumiemy, a z drugiej pozostaniemy też sobą i pewnie nasze poglądy na świat i historię będą się różniły. Ale ja mam takie przekonanie, że jeśli będziemy rozmawiać przy pomocy sztuki, to szansa, że się lepiej poznamy i zrozumiemy jest większa – powiedział pomysłodawca projektu dyrektor Teatru W. Siemaszkowej Jan Nowara.

Pierwsza edycja Festiwalu odbędzie się w 2018 r. na Podkarpaciu. Drugą przygotuje Państwowy Teatr w Koszycach. Idea projektu zakłada, że co roku inne państwo będzie odpowiedzialne za organizację przedsięwzięcia. Jego celem jest połączenie sfery sztuki (tańca, teatru, filmu, itp.) z innymi dziedzinami nauki, takimi jak m.in. historia, politologia, teatrologia, literaturoznawstwo.