Otwarcie Akredytowanego Centrum Badawczo – Rozwojowego dla branży rowerowej

Data publikacji: 7 sierpnia 2019W Podgrodziu koło Dębicy uruchomiono zrobotyzowaną produkcję ram rowerowych. W wydarzeniu udział wzięła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wśród gości przybyłych na uroczystość znaleźli się podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, samorządowcy oraz przedstawiciele środowisk biznesowych.  

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart odczytała list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Podkreśliła również w swoim wystąpieniu, jak istotne dla regionu są inwestycje, które mają charakter innowacyjny i wykorzystują nowe technologie. 

Technologia produkcji ram na zautomatyzowanych liniach to innowacja na skalę światową. W tym momencie jesteśmy pierwszą w Polsce, a drugą, w Europie fabryką, która będzie tworzyć aluminiowe ramy rowerowe i komponenty kompozytowe. To niezwykle ważny moment dla całej branży rowerowej, bowiem inwestycja ta w istotny sposób pozwala skrócić proces produkcji roweru. Do tej pory ramy rowerowe produkowane były poza Europą – podkreślił Wiesław Marek prezes Zarządu AG Motors.

AG Motors w sierpniu br. uruchomiło kompleksowe Centrum Badawczo – Rozwojowe specjalizujące się w prowadzeniu badań nad innowacyjnymi elementami konstrukcyjnymi dla branży rowerowej. W skład inwestycji wartej 40 mln zł wchodzi Centrum Badawczo – Rozwojowe, czyli jednostka, która dzięki posiadanemu zapleczu badawczemu, know-how i efektywnej współpracy z krajowymi ośrodkami badawczymi m.in. Akademią Górniczo – Hutniczą i Politechniką Rzeszowską, prowadzi badania w obszarze nowych koncepcji projektowania. Inwestycja ta jest przełomową zmianą dla branży rowerowej w Europie. Pozwala już od etapu projektowania, po produkcję na skalę masową, aż do testowania w akredytowanym Centrum Badawczo – Rozwojowym tworzyć ramy rowerowe, zarówno aluminiowe jak i kompozytowe.