Otwarcie 21. Kongresu Światowej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego

Data publikacji: 25 sierpnia 2016Na Podkarpaciu odbywa się 21. Kongres Światowej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego. 24 sierpnia w uroczystej ceremonii otwarcia wziął udział wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski.

Otwarcie 21. Kongresu Światowej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego

W wydarzeniu, które odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce uczestniczyli: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Zbigniew Babalski, parlamentarzyści, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezesi Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego i Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Produktów Mlecznych, hodowcy oraz przedstawiciele uczelni wyższych.

„W województwie podkarpackim hodowla bydła simentalskiego cieszy się coraz większą popularnością. Walory regionu można wykorzystać nie tylko do produkcji wysokiej jakości mięsa i mleka, ale również do produkcji ekologicznych serów”- podkreślił wicewojewoda Witold Lechowski w swym przemówieniu.

Co dwa lata odbywa się kongres tej międzynarodowej organizacji powstałej w 1974 roku. Poprzedni dwudziesty jubileuszowy kongres, zorganizowany w 2014 roku w Bogocie w Kolumbii, miał dla polskich hodowców bydła tej rasy szczególne znaczenie. To właśnie na kongresie w Kolumbii, w wyniku głosowania na posiedzeniu Zarządu, podjęto decyzję o organizacji następnego światowego kongresu w Polsce. Nad przygotowaniem tego wydarzenia czuwali  główni organizatorzy : Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego (liczący ok. 200 członków, którzy posiadają ponad 11 tysięcy simentalskich krów. Związek jest od 1997 pełnoprawnym członkiem Europejskiej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego, a w 2012 roku przystąpił do Światowej Federacji), Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka ( która zrzesza 18 regionalnych związków hodowców i dwa związki rasowe – wśród nich jest wcześniej wymieniony związek simentalski – obejmuje swoim działaniem całą Polskę) oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego.