Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Ochrona zabytków na Podkarpaciu

Data publikacji: 17 grudnia 2018Najważniejsze zadania zrealizowane w zakresie ochrony zabytków w bieżącym roku oraz informacje o kolejnych Pomnikach Historii na Podkarpaciu przedstawiły podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot.

Konferencja prasowa

W tym roku budżet konserwatora zabytków wynosił ponad 9,7 mln zł. W sumie zawarto 352 umowy m.in. na przeprowadzenie prac przy obiektach architektury, na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach ruchomych, na wykonanie dokumentacji konserwatorskiej, przeprowadzenie badań, wykonanie inwentaryzacji architektonicznych obiektu, wykonanie kart ewidencyjnych obiektów zabytkowych ruchomych i nieruchomych, ekspertyz i wydanie opinii oraz przeprowadzenie ratowniczych badań archeologicznych.

Najciekawsze zadania zrealizowane w roku 2018 z udziałem dotacji będącej w dyspozycji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu:

Teren delegatury rzeszowskiej: prace prowadzone w zespole zamkowym w Łańcucie (ze środków strukturalnych), prace w kościele w Soninie, prace w strażnicy kolejowej w Chodaczowie, prace przy ołtarzu św. Franciszka w kościele oo. Bernardynów w Leżajsku, rewitalizacja cerkwi w Leżajsku, polichromie w kościele oo. Bernardynów w Rzeszowie, prace przy elewacji kamienicy 3go Maja 32 w Rzeszowie, prace przy oficynie w zespole pałacowym Mycielskich w Wiśniowej.

Teren delegatury w Krośnie:  Golcowa XV-wieczny kościół – konserwacja polichromii i wyposażenia, odkrycie gotyckich malowideł w nawie i prezbiterium (RPO),  Besko dawny spichlerz dworski prace związane z adaptacją zabytku na centrum kultury. Zachowanie całości drewnianej konstrukcji wnętrza(RPO),  Krosno kościół  pw. Podwyższenia Krzyża Św.  (OO. Kapucyni) konserwacja obejmująca polichromię wnętrza kościoła przywracającą jego pierwotny wygląd a także konserwację kamiennej  elewacji frontowej świątyni. (RPO), Domaradz kościół XV w., konserwacja polichromii wnętrza i wyposażenia m.in. ołtarza głównego oraz tkaniny z przedstawieniem iluzjonistycznego ołtarza oraz XVII-wiecznych polichromowanych mebli z wyposażenia zakrystii(RPO),  Królik Polski kościół pw. Narodzenia NMP, kompleksowa konserwacja wnętrza wraz z wyposażeniem, ołtarze, obrazy, drzwi z XVI w., kamienna oryginalna posadzka, a także konserwacja architektury podwalin, gontów z szalunku ścian i dachu(RPO), Badania archeologiczne realizowane na obwodnicy Sanoka związane z odkryciem rozległych osad pochodzących z pierwszych wieków po Chrystusie (okres rzymski – kultura przeworska), świadczące o bogactwie tych terenów w tamtym okresie (znaleziska licznych monet z cesarstwa rzymskiego, wyrobów metalowych oraz konstrukcji związanych z produkcją m.in. naczyń ceramicznych), ponadto odkrycie śladów osadnictwa celtyckiego (GDDKiA).

Teren delegatury w Tarnobrzegu: Zaklików – Kościół parafialny pw. Św. Trójcy, remont architektury i prace konserwatorskie przy polichromii wnętrza, Mielec –  prace przy polichromii ściennej kościoła parafialnego pw. Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty

Teren przemyski: Przemyśl – prace remontowo-konserwatorskie przy elewacji archikatedry rzymskokatolickiej oraz odsłonięcie i udostępnienie turystyczne rotundy wczesnoromańskiej pod prezbiterium archikatedry, prace konserwatorskie stalli w prezbiterium archikatedry, Wyższe Seminarium Duchowne – remont elewacji, konserwacja zabytkowego witraża z kaplicy seminaryjnej,  OO. Franciszkanie – remont i konserwacja polichromii elewacji kościoła, konserwacja ambony z warsztatu Piotra Polejowskiego we Lwowie, remont kamienicy Franciszkańska 2, OO. Karmelici – konserwacja rzeźb św. Marii Magdaleny i św. Weroniki poch. z lwowskiego warsztatu Jerzego Pinsla,  prace remontowe przy 17 elewacjach kamienic mieszczańskich, Medyka – kompleksowa konserwacja architektury i polichromii oraz wyposażenia w kościele drewnianym w Medyce, odsłonięcie i konserwacja polichromii w kościele w Kańczudze, prace konserwatorskie przy renesansowych sztukateriach oraz wyposażeniu w kościele w Rokietnicy, prace remontowo-konserwatorskie w kościele z dekoracją malarską w Sieniawie, prace konserwatorskie przy bramie triumfalnej w zespole oo. Dominikanów w Jarosławiu, prace remontowo-konserwatorskie przy fortyfikacja i kościele w opactwie benedyktynek w Jarosławiu, prace konserwatorskie przy polichromiach w kolegiacie jarosławskiej, szereg drobnych realizacji w kamienicach i kościołach.

Podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot poinformowała że w tym miesiącu Prezydent RP Andrzej Duda, w Teatrze Narodowym w Warszawie podczas uroczystej gali „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości” wręczył oficjalne dokumenty, potwierdzające uznanie kolejnych zabytków za Pomniki Historii. Do tego elitarnego grona dołączyło 14 nowych obiektów. Wśród nich trzy związane są z województwem podkarpackim: Twierdza Przemyśl, Staromiejski Zespół Urbanistyczny Miasta Przemyśla oraz Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej. Wszystkie obiekty na liście 105 pomników zostały oznaczone okolicznościową tablicą. Status pomnika historii ustanawiany jest w drodze rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przyznawany jest zabytkom o szczególnej wartości historycznej i naukowej oraz mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Nadanie obiektowi tytułu pomnika historii jest nie tylko wielkim wyróżnieniem, ale również jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia starań o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podkarpacie ma teraz aż siedem Pomników Historii. Oprócz ostatnio nobilitowanych, wcześniej na tej liście znalazły się: Łańcut – zespół parkowo-zamkowy, Leżajsk – zespół klasztorny oo. Bernardynów, Krasiczyn – zespół parkowo-zamkowy (2018 r.), Radruż – zespół cerkiewny (2017 r.).

Informacja na stronie MKiDN.