Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody rocznicowe w Zadwórzu na Ukrainie

Data publikacji: 21 sierpnia 2017W Zadwórzu na Ukrainie 19 sierpnia br. odbyły się obchody 97. rocznicy  bohaterskiego boju, stoczonego przez ochotników polskich z bolszewicką konnicą Budionego.

W uroczystościach wziął udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch. Na obchody przybyli również parlamentarzyści RP,  członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, radni Województwa Stanisław Bartnik i Jacek Magdoń , strzelcy, delegacje mieszkańców Stalowej Woli, Leżajska oraz rowerzyści – uczestnicy 5.  Zadwórzańskiego Rajdu Pamięci  z całego Podkarpacia. 

 

Dzisiaj tu w Zadwórzu budujemy wielką wielopokoleniową rodzinę wspólnoty i pamięci. Pamięci o tych, którzy 97 lat temu, jak starożytni wojownicy, jak wspaniali rycerze bronili wolności Rzeczpospolitej, ale bronili też cywilizacji chrześcijańskiej, cywilizacji łacińskiej przed zalewem bezbożnego, rosyjskiego bolszewizmu. (…) Można powiedzieć, że u stóp tego kopca stanęło dzisiaj pięć pokoleń Polaków połączonych troską o Rzeczpospolitą, troską o pamięć i duchem wdzięczności. Są trzy słowa, które powinny opisać naszą dzisiejszą uroczystość. To wdzięczność. To duma i to zobowiązanie” – powiedział przedstawiciel rządu Jan Józef Kasprzyk.

 

17 sierpniu 1920 r. kilkusetosobowy batalion  Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej, pod dowództwem kapitana Zajączkowskiego, przez 11 godzin stawiał heroiczny opór dwudziestokrotnie silniejszym oddziałom bolszewickim. W walkach polegli niemal wszyscy. Jednakże dzięki bohaterskiej postawie młodych lwowiaków udało się zapobiec zdobyciu Lwowa, a także opóźnił się marsz bolszewickiej armii w głąb Polski.

 

Na pamiątkę tego wydarzenia, w miejscu bitwy, zwanym Polskim Termopilami, postawiono dwudziestometrowy kurhan z pomnikiem w kształcie słupa granicznego na szczycie, przed którym w  sobotę odprawiono rocznicową Mszę Świętą w intencji tam poległych, złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

Uroczystości w Zadwórzu poprzedziły obchody na lwowskim Cmentarzu Orląt, gdzie pochowany jest kapitan Zajączkowski i pięć innych ofiar walk o niepodległość.  Pod ocalałą częścią Pomnika Chwały odczytano Apel Pamięci oraz modlono się za poległych w obronie Lwowa i Zadwórza.