Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Data publikacji: 11 lutego 201911 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie została zorganizowana akcja edukacyjna, której celem było uświadomienie najmłodszym mieszkańcom województwa, że numer 112 służy wyłącznie do ratowania życia, zdrowia i mienia.

Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112

Do udziału w obchodach zaproszono dzieci oraz młodzież. Goście mogli skorzystać z wielu atrakcji – m.in. zobaczyć pokazy służb mundurowych, uczestniczyć w konkursach i zabawach, a także zwiedzić siedzibę Centrum Powiadamiania Ratunkowego i zapoznać się z pracą operatora numerów alarmowych. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podkreśliła, że w ubiegłym roku na numer  112 obsługiwany przez CPR w Rzeszowie wpłynęło ogółem około 880 tys. zgłoszeń. Podczas dzisiejszego spotkania wyróżniono pracowników Centrum Powiadamiania w Rzeszowie za pełną zaangażowania pracę.

Nowa siedziba CPR została otwarta w zeszłym roku podczas uroczystości z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. Rzeszowski CPR jest pierwszym zaprojektowanym i wybudowanym tak nowoczesnym obiektem w kraju, dedykowanym potrzebom rozwijającego się systemu powiadamiania ratunkowego.

***

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają zgłoszenia, analizują je pod względem ich zasadność (niezasadne i złośliwe), a następnie zweryfikowane zgłoszenia przekazują dyspozytorom właściwych służb ratunkowych, których zadaniem jest zadysponowanie sił i środków niezbędnych do prowadzenia działań.