Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: 1 marca 20181 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Rzeszowskie uroczystości z tej okazji rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie. Następnie uczestnicy zgromadzili się pod pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Pamięć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego uczczono apelem i salwą honorową.

Dramat Żołnierzy Wyklętych polegał na tym, że mimo końca wojny nie mogli wrócić do normalnego życia. Czekały więzienia i plutony egzekucyjne. Za murami więzień naród odbudowywał kraj z faszystowskiego zniewolenia, a młodzi Polacy uczyli się sowieckiej wersji historii. Przez dziesięciolecia Polski Ludowej pamięć o Żołnierzach Wyklętych wyparło morze kłamstw i niewiedzy, wsparte cieniem zapomnienia. W wolnym i demokratycznym kraju musimy pamiętać, że budując przyszłość swoich rodzin, swojej Ojczyzny, budujemy ją na korzeniach przeszłości. Nie jest bez znaczenia, czy umiemy tę przeszłość właściwie ocenić i właściwą dać rzeczy miarę, bo tylko wtedy przyszłość nie będzie oparta na cynizmie i relatywizmie – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas uroczystości. Odwołała się również do fragmentów wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”:

(…)

jak trudno ustalić imiona
wszystkich tych co zginęli
w walce z władzą nieludzką

(…)

a przecież w tych sprawach
konieczna jest akuratność
nie wolno się pomylić
nawet o jednego

(…)

musimy zatem wiedzieć
policzyć dokładnie
zawołać po imieniu
opatrzyć na drogę (…).

***

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Święto ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy stanowili antykomunistyczny ruch niepodległościowy, walczący o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Data obchodów nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 roku – zamordowano wtedy członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.