Obchody 250. rocznicy konfederacji barskiej

Data publikacji: 16 maja 201813 maja br. wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz wzięła udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem konfederatów barskich.

W ramach świętowania okrągłej rocznicy zawiązania się konfederacji barskiej na Podkarpaciu trwają okolicznościowe uroczystości.

12 maja br. w Muzeum Historycznym Pałac w Dukli odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Dla wolności ginę” – kontekst historyczny i kulturowy konfederacji barskiej w 250. rocznicę jej zawiązania.

Z kolei w niedzielę 13 maja br. uroczystości rocznicowe odbyły się w Nowym Żmigrodzie. Rozpoczęto je uroczystą Mszą Świętą odprawioną w intencji Konfederatów Barskich w kościele pw. świętych Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie. Następnie uczestnicy udali się w objazd po miejscach związanych z działaniami Konfederatów Barskich.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się po południu na placu przed Muzeum w Nowym Żmigrodzie i złożyły się na nie: odsłonięcie pomnika Kazimierza Pułaskiego, złożenie kwiatów oraz okolicznościowe wystąpienia. Następnie uczestnicy obchodów zwiedzili w Muzeum im. L. Karcińskiego w Nowym Żmigrodzie ekspozycję dotyczącą konfederacji barskiej.

Z kolei już w najbliższą sobotę, 19 maja br. odbędą się uroczystości w Iwli, które rozpocznie msza św. polowa w lesie Łazy-Kąt w intencji Ojczyzny i konfederatów barskich.

Całość obchodów odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Więcej informacji tutaj .