Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

Data publikacji: 30 sierpnia 201731 sierpnia br. wchodzi w życie ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw.

Spotkanie u marszałka

W przeddzień wejścia w życie ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyło się spotkanie podsumowujące współpracę z Podkarpacką Radą do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Wojewódzką Radą Konsultacyjną do spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych. W posiedzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podziękował kombatantom za dotychczasową współpracę, obiecując stałe wsparcie i zaangażowanie ze strony samorządu.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę spotkać się z Państwem w przeddzień wejścia w życie nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw. Przy tej okazji pragnę potwierdzić, że na mocy tego aktu prawnego, zostaną przekazane do wojewody zadania dotyczące prowadzenia działań związanych z integracją środowisk kombatanckich i ich koordynacją w województwie. Data wejścia w życie ustawy (31.08.2017 r.)  ma wymiar symboliczny, bowiem pokrywa się z  rocznicą podpisania porozumień sierpniowych. Jest to wyraz uznania i  należytego docenienia wysiłku Tych, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju – powiedział wojewoda Ewa Leniart podczas spotkania.

Ustawa zakłada przyznanie nowych uprawnień działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom represjonowanym z powodów politycznych o potwierdzonym statusie działacza opozycji lub osoby represjonowanej. Modyfikuje również zasady przyznawania świadczenia pieniężnego i pomocy pieniężnej.

Zgodnie z ustawą Wojewódzka Rada Kombatancka będzie organem opiniodawczo-doradczym wojewody w sprawach związanych z integracją środowisk kombatanckich i koordynacją ich działań w województwie. Członków wojewódzkiej rady kombatanckiej, w liczbie od 5 do 9, powoływać będzie wojewoda w porozumieniu z Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych spośród mających miejsce zamieszkania na terenie danego województwa osób, które uzyskały decyzję potwierdzającą działalność kombatancką lub  równorzędną z działalnością kombatancką.

Przy wojewodzie będzie działać również Wojewódzka Rada Konsultacyjna do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Zadaniem rady będzie opiniowanie przekazanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosków stron o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych; świadczenie pomocy w przygotowywaniu wniosków o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, a także wniosków o pomoc pieniężną i świadczenie pieniężne – na żądanie osób zainteresowanych; podejmowanie inicjatyw zmierzających do integracji środowisk działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych; analiza sytuacji życiowej działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz przedkładanie Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dezyderatów w sprawie podjęcia działań zmierzających do zapewnienia im pomocy i opieki oraz należnego szacunku i pamięci. Członków wojewódzkiej rady konsultacyjnej, w liczbie od 5 do 9, powoływać będzie wojewoda w porozumieniu z Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Fot. Biuro Prasowe UMWP.