Nowe otwarcie dla Podkarpacia. S19 łączy dwa regiony

Data publikacji: 11 października 2021To jest taki moment w historii, jakim było otwarcie województwa podkarpackiego na Małopolskę, w związku z połączeniem tych dwóch regionów autostradą A4 - mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas uroczystości oddania do użytku odcinka drogi S19 na pograniczu Podkarpacia i Lubelszczyzny.

Od dzisiaj kierowcy będą mogli korzystać z kolejnego odcinka trasy Via Carpatia, od Lasów Janowskich do Zdziar o długości ok. 9,5 km.

Uroczystość rozpoczęła się od symbolicznej wymiany herbów województwa podkarpackiego i lubelskiego, które przekazali sobie marszałkowie: Władysław Ortyl i Jarosław Stawiarski. Następnie głos zabrał szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk.

⁃ Likwidujemy wykluczenie komunikacyjne. Każdy z Polaków ma prawo do tego, aby korzystać z bezpiecznych, przewidywalnych i komfortowych dróg. Budujemy nowoczesną sieć dróg w naszym kraju – przekonywał minister Adamczyk.

Obecny na uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przypomniał o sposobie finansowania budowy drogi.

⁃ Środki na realizację tej inwestycji nie pochodzą tylko z budżetu państwa. Te środki, które tutaj zostały spożytkowane, to w głównej mierze środki z Unii Europejskiej – mówił szef resortu edukacji i nauki.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy Polityki Regionalnej dodała, że fundusze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Budżet tego przedsięwzięcia to 917 mln złotych z tego 460 mln złotych to środki europejskie. Te inwestycje dają przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, tym co z tych dróg korzystają, ale i mieszkańcom, bo wyprowadzają one ruch z miast – przekonywała.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber mówił o zainteresowaniu przedsiębiorców realizacją programu dróg na Podkarpaciu.

⁃ Bez tej drogi, o podniesieniu potencjału inwestycyjnego tej części Polski nie byłoby mowy. Dlatego jesteśmy przekonani, że oprócz usprawnienia transportu, Via Carpatia wygeneruje duże zainteresowanie inwestorów. To tutaj będą powstawały nowe miejsca pracy, to tutaj młodzież, która jest stąd będzie budowała swoją przyszłość zawodową – przekonywał wiceminister.

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała, że starania o realizacje tej inwestycji trwają już od 15 lat.

⁃ Dzisiaj zyskujemy otwarcie na Lubelszczyznę, ale tak naprawdę na Warszawę, na stolicę państwa. To ważny moment dla mieszkańców Podkarpacia, gdyż udało się zrealizować inicjatywę, która jeszcze w 2006 r. pozostawała marzeniem – dodała wojewoda Ewa Leniart.

Do słów wojewody Ewy Leniart nawiązał wojewoda lubelski Lech Sprawka – przekonując, że połączenie drogą S19, umożliwi mieszańcom jego regionu szybszy i bezpieczniejszy dostęp do autostrady A4.

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał o roli jaką Via Carpatia odgrywa na Podkarpaciu

– To trasa niezwykle ważna dla rozwoju gospodarczego całego Podkarpacia i wszystkich regionów przez które będzie przebiegać. Szerzej otworzy nasz region nie tylko na Lublin i wschodnią cześć naszego kraju aż do krajów bałtyckich, ale także na południe Europu –  powiedział podczas otwarcia marszałek Władysław Ortyl.

Na tym 9,3 kilometrowym fragmencie drogi ekspresowej S19 prace rozpoczęto z końcem lutego 2020 r. W ramach umowy wybudowano dwa mosty, dziesięć wiaduktów, jedną kładkę dla pieszych, piętnaście przepustów, jedną parę MOP Bukowa (kat. I) oraz węzeł Zdziary łączący S19 z DK19. Wykonawcą inwestycji o wartości ponad 236 mln zł było konsorcjum firm Strabag  i Strabag Infrastruktura Południe.

Droga ekspresowa S19 to element budowanego międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego północną i południową część Europy. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. 
 
Na Podkarpaciu trasa będzie miała prawie 170 km długości. Dzięki tej inwestycji Rzeszów zyska połączenie drogą ekspresową S19 nie tylko z Lublinem, ale również z Warszawą za sprawą S17. Tym samym stolica Podkarpacia będzie mieć nowe, komfortowe i bezpieczne połączenie drogowe ze stolicą Polski.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×