Koncert „Tryptyk Niepodległa”

Data publikacji: 5 listopada 2018W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbył się koncert pt „Tryptyk Niepodległa”, którego organizatorami byli Wojewoda Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Dzisiejszym koncertem rozpoczynamy ścisłe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – powiedziała na wstępie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Podczas widowiska zaprezentowane zostały utwory, które weszły na stałe do kanonów polskiej klasyki, w odświeżonych aranżacjach, przygotowanych przez producentów muzycznych przedsięwzięcia. W trakcie ich trwania widzowie zostali przeprowadzeni przez okres niewoli, czas walki o niepodległość, aż do XX-lecia międzywojennego.

Koncert swoją obecnością uświetniły grupy rekonstrukcyjne ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Przemyśla i Grupa ze Szczepu 51 Drużyn Harcerskich Żuawi im. Signi 1863 w mundurach z okresu walk o odzyskanie niepodległości.

Widowisko dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2022. 

 

Fot. Igor Witowicz